Tízezrek követelik a thai kormány lemondását

Megtámadták a pénzügyminisztérium épületét is. Hétfőn az összes tárcát el akarják foglalni, mert szerintük a jelenlegi kormány a 2008-ban száműzött exkormányfő, Thakszin Sinavatra befolyása alatt áll.

Második napja tüntetnek tízezrek a thai fővárosban, Bangkokban Jinglak Sinavatra miniszterelnök és kormánya távozását követelve. Az ellenzék szerint a Sinavatra-kormány a Jinglak bátyja, a száműzetésben élő Thakszin befolyása alatt áll, ezért kell mennie. Hétfőn a bangkoki utcákon emiatt mintegy harmincezer ember vonult fel. A menet nyolc kormányzati szervet ejtett útba, köztük a hadsereg főhadiszállásával és öt tévészékházzal, a tüntetők egy része – több száz ember – pedig az ellenzéki Demokrata Párt egyik volt politikusának, Szuthep Thaugszubannak a vezetésével betört a pénzügyminisztérium épületébe is. Thaugszuban azt ígérte, hogy a tüntetők hétfőn minden minisztériumot elfoglalnak majd, hogy megmutassák, a „Thakszin-rendszer” nem legitim. Vasárnap százezren már tüntettek a Sinavatra-kormány ellen, és bár tartottak szimpátiatüntetést is, ez csak negyvenezer embert vonzott.

Ostrom előtt a bangkoki pénzügyminisztériumnál. A befolyás nem tetszik nekik
Anti-government protesters shout as they get ready to attack a police barricade near the Government house in Bangkok November 25, 2013. About 1,000 anti-government demonstrators forced their way into Thailand's Finance Ministry on Monday and protest leaders called for the occupation of other government buildings in an escalating bid to topple Prime Minister Yingluck Shinawatra. REUTERS/Damir Sagolj (THAILAND - Tags: SOCIETY CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)

Thaiföld élesen megosztott azóta, hogy Thakszint a hadsereg 2006-ban puccsal felállította a miniszterelnöki székből. A politikust két évvel később egy perben korrupció miatt két évre ítélték, ami elől külföldre menekült. A mindenkori thai kormány azóta egymást érő tüntetések gyűrűjében vergődik: 2007-ben a hadsereg már engedélyezte a választásokat, Thakszin utódpártja győzött, amire az ellenzéki tüntetők hónapokra elfoglalták Bangkok repülőterét, és végül kormányt dönteniük is sikerült. 2010 áprilisában aztán a Sinavatráék mögött álló vörösingesek bénították meg heteken át a thai főváros központját, a tüntetéseket pedig az akkori kormányzat erővel verte le. Nyolcvanhét ember halt meg.

Jinglak és pártja, a Pheu Thai a 2011 júliusában tartott választásokon emelkedett hatalomra, és bár sokáig szó sem volt arról, hogy Thakszin visszatérjen, a parlament novemberben végül elővette az amnesztia kérdését. Az indítvány az alsóházon átment – az 500 fős testületben a Pheu Thainak 265 képviselője van – a szenátus viszont nem szavazta meg. Az ellenzéki Demokrata Párt ezen a bukáson vérszemet kapva a hónap közepén polgári engedetlenséget és sztrájkot hirdetett meg.

Az amnesztiatörvény szerint  Thaiföldön visszamenőleg mindenki büntetlenséget élvezhetett volna, aki 2004 óta politikai tüntetéseken vett részt, függetlenül attól, hogy melyik táborhoz, a vörösingesekhez vagy a Thakszin ellenzékét jelentő sárgaingesekhez tartozott. Jinglak az ezzel kapcsolatos ellenzéki vádakat és a lemondásról szóló felszólításokat azzal utasította el, hogy amnesztia a parlament és nem a kormány dolga, meg amúgy is, az amnesztia mindenkire kiterjed, tehát a demokrata párti kormányzatnak azokra a felelőseire is, akik 2010-ben a vörösinges tüntetők közé lövettek.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.