Tízezrek tüntettek Tajvanon a gazdasági nyitás ellen
A megállapodás a banki szférától az egészségügyön át az online kereskedésig, a szolgáltatási ágazat 64 területén nyitna lehetőségeket a szárazföldi kínai vállalkozók számára Tajvanon és 80 területen tajvaniak részére a szoros túlpartján.
Mindemellett a tajvani függetlenségpárti ellenzék, amely támogatja a kormányellenes megmozdulásokat, azt hangoztatja, hogy az új egyezmény szentesítésével erősödne a függés Pekingtől.
Az elmúlt hét elején a tajvani törvényhozást elfoglaló diákokat rendőri erővel szorították ki az épületből, miután napokon át tüntettek. Az akciónak több tucat sérültje volt, a diákok vezére ellen eljárást indítottak.
Ma Jing-csiu (Ma Ying-jeou) tajvani elnök párbeszédet ígért és biztosította a közvéleményt arról, hogy a szóban forgó megállapodás a tajvani gazdaság jól felfogott érdeke.
Vasárnap a tajpeji városi kormányzat 3000 rendőrt mozgósított a rend fenntartására és a közlekedés biztosítására. További mintegy ötszáz fő vigyázta a törvényhozás biztonságát.
A tüntetők átláthatatlannak nevezték a paktumot, homályos tartalmú megállapodásnak tartják, s ezért feketébe is öltöztek. Sárga szalagot viseltek, amelynek felirata így szólt: „Ellenezd a szolgáltatási megállapodást, óvd meg Tajvant". A tömeg által skandált jelmondatok között volt olyan is, hogy „védjük meg a demokráciánkat, vessük el a kereskedelmi megállapodást".
A rendezvény a beszámolók szerint az esti órákban békésen ért véget. A diákok azonban a törvényhozás elfoglalásának folytatását hirdették meg, mondván, hogy nem teljesítették a követeléseiket, hiszen nem állították le a bírált dokumentum ratifikálásának folyamatát.
Ma, a kormányzó Kuomintang párt első embere még szombati sajtóértekezletén közölte, egyetért azzal a követeléssel, hogy a törvényt tételesen vessék szigorú vizsgálat alá, de visszautasította a törvénytervezet napirendre tűzésének törlését. Kormánypárti politikusok szerint a diákok tájékozatlanok, nem tanulmányozták a törvényt, nem ismerik a részleteket.
Peking tajvani ügyekben illetékes főtárgyalója, Csen Tö-ming (Chen Deming) a dél-kínai Kantonban egy fórumon elégedetlenségének adott hangot a tajpeji történések miatt. Úgy vélte, az egyezmény, amely a 2010-ben elfogadott együttműködési keretmegállapodás része, a tajvani gazdaság fellendítését szolgálja.
A Tajvanon 2008 óta hatalmon lévő Kuomintang-kormányzat az elmúlt években egy sor gazdasági, kereskedelmi, turisztikai és egyéb együttműködésről szóló megállapodást kötött Pekinggel.
A kínai polgárháborút (illetve a Kínai Népköztársaság 1949. októberi kikiáltását) követően, 1949 végén a Kuomintang-párti köztársasági kormány Tajvanra menekült. Jelenleg de facto független államként működik, de alig kéttucatnyi ország ismeri el a világon.
A Kínai Kommunista Párt (KKP) és a mindenkori pekingi vezetés deklarált célja az ország békés újraegyesítése, de Ma Jing-csiu több alkalommal is úgy nyilatkozott, hogy a körülmények még nem értek meg a politikai tárgyalásokhoz, és minden jel szerint a tajvani közvélemény sem támogatná azt.