Az évtized legnagyobb hongkongi demonstrációja lehet a mai, amelyen tízezrek tüntettek a demokrácia mellett.
Tízezrek tüntettek Hongkongban a demokrácia mellett
Tyrone Siu / Reuters |
Az emberek azután vonultak utcára, hogy vasárnap estig csaknem 800 ezren voksoltak a választási reformról szóló nem hivatalos népszavazáson. A hongkongiak azért húzták be az ikszet, hogy a városvezetés, illetve Peking engedjen a választási reformot követelőknek, s az általános választójog úgy érvényesüljön, hogy a jelöltállítás is nyílt, szabad legyen.
A szavazólapokon a polgárok kifejezhették, hogy a következő – 2017-es – kormányzóválasztáson a jelöltállításhoz a széles nyilvánosság bevonásának milyen módját támogatnák. A hongkongi vezetés szerint a népszavazásnak nincs jogi alapja.
Peking és a hongkongi kormányzat a választási reformelképzelésekkel kapcsolatban már különböző módon világossá tette, hogy semmiféle „újítási" elképzelésre nem nyitott. A választást a különleges közigazgatási övezet alaptörvénye és a kínai alkotmány szerint kívánják majd lebonyolítani, ami azt jelenti, hogy egy külön, az alkalomra kialakított választási bizottság elvben a hongkongi társadalmi szervezetek, üzleti körök és egyéb csoportok javaslatának figyelembevételével állít majd jelöltet, illetve jelölteket. Peking szerint ezekre a jelöltekre ugyan voksolhatnak az állampolgárok, ám a vezető személyét illetően Kína mondja ki az utolsó szót.
Hongkong 1997. július elsején került vissza az anyaországhoz 150 év brit gyarmati uralom után. Peking hét éve „magas fokú autonómiát" ígért a városnak és az „egy ország, két társadalmi rendszer" alapelv érvényesítését. A közelmúltban, a helyi társadalmi megmozdulások nyomán azonban a központi kormány szükségét érezte egy dokumentumban kifejezni: mindezek nem jelentenek teljes autonómiát, sem a hatalom decentralizálását.