Tizennégyen a válság ellen
A gazdasági világválság káros hatásainak leküzdése érdekében szorosabb regionális együttműködésre szólított fel tizennégy közép- és délkelet-európai ország államfője a szerbiai Újvidéken pénteken, a vendéglátó szerb elnök pedig szorgalmazta a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásának felgyorsítását.
A kétnapos kötetlen találkozó fő témái a meghirdetett program szerint a gazdasági válság, az energiabiztonság és az európai integráció.
Heinz Fischer osztrák elnök felszólalásában úgy vélte, hogy a gazdasági világválság továbbra is a legfontosabb kihívás, amellyel a térség országainak szembe kell nézniük, kezelése pedig sokoldalú együttműködést igényel.
Václav Klaus, az Európai Unió (EU) soros elnöki tisztségét betöltő Csehország államfője megjegyezte, hogy a gazdasági válság ugyan előbb-utóbb véget ér, de a válságkezelő lépések következményeivel még sokáig szembesülni fognak a térség országai.
A vendéglátó Borisz Tadics szerb államfő úgy vélekedett, hogy a Balkán energiaszállító híddá válhat Oroszország és Európa többi része között. Megjegyezte, hogy ennélfogva a Nyugat-Balkán békéje és stabilitása a „lehető legnagyobb fontossággal” bír egész Európa energiaellátási biztonsága szempontjából is. Tadics hozzátette, hogy egész Európának érdeke a nyugat-balkáni államok teljes körű európai uniós integrációja. Az lenne a legjobb bizonyíték arra, hogy az érintett államokat "üdvözlik", szívesen látják az EU-ban, ha eltörölnék a vízumkényszert ezen országok állampolgáraival szemben - mondta.
A Vajdaság székhelyén zajló csúcstalálkozón Szerbián kívül Ausztria, Bosznia, Bulgária, Horvátország, Csehország, Olaszország, Macedónia, Moldova, Montenegró, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna elnöke vesz részt. A magyar államfő nincs jelen az újvidéki tanácskozáson. Sólyom László eredetileg az egyiptomi elnökkel találkozott volna ezen a napon. Hoszni Mubarak azonban unokája halála miatt lemondta a megbeszélést, a köztársasági elnök pedig már nem változtatta meg korábbi döntését az újvidéki találkozó kapcsán – mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője az MTI-nek.
A szerb sajtó szerint szintén távol maradt a tanácskozásról Bamir Topi albán államfő, tiltakozásul amiatt, hogy a közép- és délkelet-európai államfőknek politikai fórumot kínáló tanácskozásra nem hívták meg Koszovó elnökét, Fatmir Sejdiut. Szerbia egykori, albán többségű tartománya tavaly februárban kiáltotta ki függetlenségét, amelyet eddig több mint félszáz ország - köztük Magyarország - ismert el, Szerbia azonban nem hajlandó elismerni.