Tizenkétmillió dollár, talán a semmiért
Ember tervez, bíróság végez – kis módosítással így lehet Rahm Emanuel esetére adaptálni az ismert latin közmondást. Az 51 éves, demokrata párti politikus az ősszel a Fehér Ház második legfontosabb – stábfőnöki – állását hagyta ott, hogy chicagói terveire összpontosíthasson. Polgármesteri ambíciói előtt az nyitotta meg az utat, hogy Richard M. Daley, az USA harmadik legnagyobb városának első embere szeptemberben bejelentette: huszonegy év városvezetés után nem indul újra.
A washingtoni körökben szókimondó stílusáról, időnként trágár beszédéről ismert Emanuel maga is a „szeles város” szülötte, s egy friss felmérés szerint a chicagóiak 44 százalékos aránnyal messze őt szeretnék leginkább a metropolis élén látni a versenyre kelő jelöltek körül. Ám a látszólag sima utat most komoly akadály nehezíti, miután a helyi fellebbviteli bíróság hétfőn úgy foglalt állást egy jogvitában: Barack Obama volt jobbkeze nem teljesíti a helybenlakás követelményét. Mégpedig azért nem, mert munkájából adódóan a fővárosban élt, miközben a polgármesterjelöltektől legalább egy év chicagói tartózkodást követelnek meg a megmérettetés előtt.
A talárosok nem találták elégségesnek, hogy házát bérbe adta ugyan, de továbbra is fizette az ingatlanadót, és bútorait, sőt ruhái, családi tárgyai egy részét is hátrahagyta. Ezen kívül úgy látták: nem vonatkozik rá a kivételeket szabályozó törvény sem, amely így rendelkezik: aki az Egyesült Államok ügyében jár el, nem lehet úgy tekinteni, mint aki feladta chicagói illetőségét.
A döntés kedden elmarasztaló vezércikkeket váltott ki a helyi sajtóban, a The Chicago Tribune például az igazságszolgáltatás arroganciájáról, több mint száz év jogi precedensének semmibevételéről írt. – Elképesztő! Nem hiszem, hogy bárki erre az eredményre számított. Kérdés, megáll-e majd a döntés, ha Illinois állam Legfelsőbb Bírósága elé kerül – mondta Dawn Clark Netsch volt helyi politikus, az ottani Northwestern University nyugalmazott jogászprofesszora.
Maga Emanuel optimista („Nincs kétségem afelől, hogy a javunkra fordul a dolog”), és osztozik ebben az amerikai elnök is, aki szintén nem útikönyvből ismeri Chicagót. E sorok írásakor igencsak kétséges, hogy a legfőbb bírák befogadják-e egyáltalán az ügyet Emanuel jogászainak fellebbezésére. Ha nem, nyomban kárba veszhet a 12 millió dollár kampánypénz, amit a politikus összeszedett. Az idő pedig sürget: hétfőn megkezdődik az előzetes voksolás, miközben a szavazólapokat Emanuel neve nélkül készülnek kinyomtatni.