Tizenegy sérült a félév első napján
Vasárnap több diákot is letartóztattak azok után a zavargásokba torkolló tüntetések után, amelyeket a hadsereg és az általa hatalomba ültetett átmeneti kormány ellen tartottak a kairói és alexandriai egyetemeken és máshol is. Egyiptomban tegnap kezdődött az új tanév, amire az egyetemi hallgatók a demonstrációkat szervezték. „Le a puccs hatalmával!” – volt az egyik kedvenc jelszavuk. Arról, hogy a kivezényelt biztonsági erők összesen hány diákot tartóztattak le, a hatóságok nem tettek bejelentést, de azt tudni, hogy a puccsal eltávolított elnök, Mohamed Murszi szülővárosában, Zakazikban 11 sérültje volt az összecsapásoknak, az északnyugati Marsza Matrúhban pedig két középiskolást is őrizetbe vettek röpcédulák terjesztéséért. A röpcédulák arra szólították fel a diákokat, hogy a puccs elleni tiltakozásul ne járjanak be az órákra.
Kairóban hétfőn egy törvényszék dönt arról, feloszlatják-e a Murszi mögött álló konzervatív iszlamista szervezetet, a Muzulmán Testvériséget, amely a puccs, azaz július 3. óta szervez tüntetéseket szerte Egyiptomban az elnök visszatéréséért. Ha a Muzulmán Testvériséget betiltják, az ú tüntetéshullámhoz és új véres összecsapások sorozatához vezethet – hasonlóakhoz, mint amikor a hadsereg erőszakkal oszlatta fel a testvériség két ülődemonstrációját Kairóban.
A puccs óta a Muzulmán Testvériséget lefejezték, a szervezet teljes felső vezetése őrizetben van, beleértve a szellemi vezér Mohamed Badie-t, a politikai irányításért felelős Khairat el-Shatert és a szóvivő Gelal el-Haddadot. Murszi a testvériség politikai szárnyának, az Szabadság és Igazság Pártnak az elnökeként lett államfő; mindannyiuk ellen az a vád, hogy erőszakra bujtották fel a híveiket, Murszi pedig decemberben elnökként egyszer a biztonsági erőket az ellene tüntetőkkel szemben.
Murszit a hadsereg Abdel Fattah al-Sziszi tábornok, védelmi miniszter vezetésével azután buktatta meg, hogy az ellenzék egy héten át hatalmas tömegdemonstrációkon követelte a távozását a párbeszéd-képtelenség és az áruhiány miatt. Az elnök azóta ismeretlen helyen, a hadsereg házi őrizetében van, bár nyugati politikusok – köztük Catherine Ashton, az EU kül-. és biztonságpolitikai főképviselője és a tekintélyes amerikai republikánus szenátor, John McCain – találkozhattak vele.