Tizenegy évet kapott csalásért a kínai Nobel-békedíjas sógora
Liu Huj ügyvédjének tájékoztatása szerint az ítéletet rövid meghallgatás után hirdették ki, a családtagok a hosszú időtartamú szabadságvesztést egy földügyletben talált szabálytalanság miatt túlzónak tartják. A rendőrség tavaly óvadék ellenében szabadon engedte Liut, idén év elején azonban újra elővették az ügyet. Az ügyvédek szerint a 3 millió jüant (110 millió forintot), amely mást illetett volna, időközben már megfizették.
Liu Huj egy sencseni ingatlan vállalat menedzsereként dolgozott, s az ítélet indoklása szerint egy Csang Ping nevű férfi kárára követte el a csalást. Ő maga tagadta a vádat. Liu Hszia az elítélt nővére, a börtönbüntetését töltő Liu Hsziao-po felesége azt nyilatkozta, hogy az egész családját tönkre akarják tenni. A nő lényegében házi őrizetben van, de a bírósági tárgyaláson jelen volt.
A családtagok úgy vélik, a hatóságok elejét akarják venni a hozzátartozók további politikai aktivitásának. Az ügy újbóli elővételét és a szigorú ítéletet azzal magyarázzák, hogy Liu Hszia az alku ellenére egyszer beszélt az AP amerikai hírügynökségnek, egy másik alkalommal pedig kapcsolatba lépett egy, a biztonsági embereket kijátszó másik aktivistával.
Az 57 éves Liu Hsziao-po, az 1989-es pekingi diáklázadások egyik vezéralakja, társszerzője volt a Charta 2008 kiáltványnak, amely politikai reformokat, többpártrendszert sürgetett, illetve publikációban is ezekre hívott fel. 2008-ban őrizetbe vették, 2009 decemberében pedig államellenes felforgatás miatt 11 év börtönt kapott. 2010-ben kitartó és erőszakmentes erőfeszítéseiért, amelyeket a kíenai mberi jogok érdekében tett" Oslóban neki ítélték a Nobel-békedíjat. A döntés Pekingből máig tartó haragot váltott ki, mert álláspontja szerint a kitüntetés ellentétes a Nobel-békedíj elveivel.