Tíz évig jelentett Moszkvának a lengyel vezérkarról

Orosz kémper kezdődött a minap Varsóban: a vád szerint a Tadeusz J. néven ismert férfi tíz éven át jelenthetett közvetlenül az orosz katonai hírszerzésnek azokról a bizalmas beszélgetésekről, amelyeket a lengyel hadsereg tábornokaival folytatott egy vadászklubban.

Nemrég kezdődött annak a Varsóban élő orosz állampolgárnak a pere, akit az ügyészség „a lengyel állam biztonságát súlyosan sértő” kémtevékenységgel vádol. Lapinformációk szerint Tadeusz J. néven ismert férfi közeli kapcsolatokat ápolt a lengyel hadsereg több tábornokával is, akiket egy vadászklubban ismert meg. Egy optikai vállalat munkatársaként, amelynek megrendelései vannak katonai felszereléseket gyártó vállalatoktól is, Tadeusz J. tíz éven át, az 1990-es évek vége óta szabadon jelentethett Lengyelországból az orosz katonai titkosszolgálatnak, a GRU-nak, mire lengyel kémelhárítás megfigyelés alá vette, 2009 februárjában pedig letartóztatták. Több speciális megfigyelő- és lehallgatóberendezést is találtak nála.

Szemben az év elején az Egyesült Államokból kiutasított tizenegy orosz kémmel, Tadeusz J. közvetlenül Moszkvával állt kapcsolatban, messze elkerülve a varsói orosz nagykövetséget és annak valamennyi munkatársát. A kommunizmus bukása óta eltelt húsz évben egyébként ő az első orosz kém, akit lelepleznek Lengyelországban. Ügyét a lengyel legfelsőbb bíróság zárt ajtók mögött tárgyalja; minden érintett információt titkosítottak.

Feltevések szerint Tadeusz J. letartóztatása Moszkvában sem maradt visszhang nélkül: Dmitrij Medvegyev orosz elnök 2009 áprilisában valószínűleg emiatt menesztette hivatalos indoklás nélkül a GRU akkori nagyhatalmú vezetőjét, Valentin Korabelnyikov tábornokot. Bár Varsót érthetően nyugtalanítja a tény, hogy orosz kém szivárogott be a lengyel hadvezetés legfelső köreibe, az már az összesküvéselméletek élményparkjába tartozó ötlet, hogy – amint a Dziennik napilap megpendíti – Tadeusz J. működésének köze lehet Lech Kaczynski repülőgép-szerencsétlenségéhez, amelyben április 10-én a néhai államfő mellett szinte a teljes lengyel vezérkar életét vesztette. A szmolenszki tragédia színhelye azóta is szigorúan titkos katonai övezetnek számít: október 1-én három lengyel újságírót tartóztattak le, amiért filmezni akartak ott. Nyomozást lezáró hivatalos jelentésükben az orosz hatóságok egyébként a lengyel pilótákra hárították a felelősséget a katasztrófáért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.