Tíz évet kapott emberrablásért a kémfőnök

Az államtitok nem adhat általános védelmet – indokolta a milánói bíróság az első olyan perben, amelyik a CIA, illetve más országok titkosszolgálatai ellen indult terrorizmussal gyanúsított személyek elrablása és elhurcolása miatt.

Tíz év börtönbüntetésre ítélte kedden egy milánói fellebbviteli bíróság Nicolo Pollarit, az olasz katonai hírszerzés (SISMI) korábbi főnökét, volt helyettesére, Marco Mancinire pedig kilenc évet szabott ki az egyiptomi születésű Abu Omar milánói imám 2003-as elrablása miatt indított perben. A vádlottak fellebbezni fognak, így továbbra is szabadlábon maradnak. Pollari és Mancini ügyvédei szerint védenceik nem tudtak megfelelően védekezni, mivel az egymást követő olasz kormányok államtitoknak minősítették a titkosszolgálat szerepét az ügyben. A két vádlottat két ízben már felmentették, éppen a titkosítások miatt, de a semmítőszék tavaly szeptemberben úgy döntött, hogy „az államtitok nem adhat általános védelmet” nekik, ezért ismét bíróság elé állították őket.

Az Abu Omar néven ismert Haszan Musztafa Uszáma Naszrt 2003. február 17-én amerikai és olasz ügynökök Milánóban fényes nappal egy autóba tuszkolták és elrabolták. A radikális nézeteiről ismert imámot először az avianói NATO-támaszpontra vitték, onnan a németországi Ramsteinbe, majd Kairóban tartották fogva. 2007-ben szabadult, jelenleg Egyiptomban él. Panasza szerint hónapokon át kínozták, és kihallgatásain az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) ügynökei mindig jelen voltak. Elrablása a terrorizmus elleni harc szükséges eszközének, "rendkívüli kiadatásnak" minősült George W. Bush akkori amerikai elnök 2001. szeptember 11. után kialakított politikájának a jegyében. A bíróság egymillió euró kártérítést ítélt meg az imámnak, félmilliót pedig a feleségének.

Az ügyben távollétében elítélték a CIA római részlegének volt vezetőjét és két másik, annak idején szintén diplomáciai mentességet élvező amerikait. Velük együtt összesen 26 CIA-ügynökre szabtak ki távollétükben 6-9 év szabadságvesztést, de az Egyesült Államok nem hajlandó kiadni őket. Washington soha nem ítélte el az imám elrablását.

A milánói a világon az első per, amelyben olyan ügyet tárgyaltak, amelyben a CIA terrorizmussal gyanúsított személyeket rabolt el és hurcolt el kínvallatásra más országokba, ahol ez a módszer megengedett volt.  A legelső per Abu Omar ügyében 2009 novemberében zárult. A bíróság akkor 23 amerikait talált bűnösnek, míg az olasz vádlottakat és három amerikai diplomatát felmentett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.