Titkosszolgálat a tálibok mellett
A pakisztáni hírszerzés (ISI) képviselői pénzzel, haditechnikai eszközökkel és stratégiai tanácsokkal segítik az afganisztáni tálib lázadókat, és tevékenységüket a pakisztáni hírszerzés (ISI) vezetése hangolja össze – állította csütörtöki számában a The New York Times meg nem nevezett amerikai, pakisztáni és más országbeli biztonsági tisztségviselőket idézve.
Az ISI rendszeresen megbeszéli a tálibokkal, hogy milyen stratégiát kövessenek az afganisztáni választások közeledtével: növeljék-e vagy éppen csökkentsék a koalíciós erők elleni támadásaikat.
Amerikai tisztségviselők elmondták a lapnak, hogy a lázadók és a pakisztáni ügynökök közötti kapcsolattartásra elektronikus felderítés és bizalmas informátorok révén derítettek fényt.
Pakisztáni tisztségviselők elismerték, hogy tudnak ilyen kapcsolatokról, ráadásul maguktól a szóban forgó hírszerző ügynököktől, de azt állították, hogy e közreműködés miatt a tálibok „nem lesznek erősebbek”.
Friss információk szerint a pakisztáni hírszerzés több afganisztáni lázadót támogat, és többféle módon, mint eddig tudott volt az idézett biztonsági tisztségviselők előtt. Washington már többször tiltakozott Pakisztánnál az ISI és az afgán lázadók kapcsolattartása miatt, először több mint egy évvel ezelőtt, de az iszlámábádi vezetés mindig tagadta, hogy létezne ilyen kapcsolat.
Rivalizáló terroristák
Csütörtökön ezzel párhuzamosan tizenegy ember meghalt egy északnyugat-pakisztáni város vendéglőjében végrehajtott öngyilkos merényletben.
Titkosszolgálati források szerint a Dél-Vazirisztán tartománybeli Tank település közelében lévő vendéglőben húsznál is több fegyveres reggelizett éppen, amikor az öngyilkos merénylő felrobbantotta magát. Az áldozatok egy helyi hadúr, Turkistan Bittani emberei voltak, a hadúr maga azonban nem volt a helyszínen.
Bittani az egyik fő riválisa az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat egyik pakisztáni kulcsemberének számító Baitulla Mehszudnak, akit többek között Benazir Bhutto volt pakisztáni miniszterelnök meggyilkolásával vádolnak. Ő az egyik a három al-Kaida vezető közül, akinek elfogásáért 11 millió dollár (2,4 milliárd forint) jutalmat tűzött ki az washington szerdán.
Az Afganisztánnal határos régióra, amely fellegvára a táliboknak, az al-Kaidának és más fegyveres csoportoknak, nem terjed ki az iszlámábádi kormány központi fennhatósága. A határ túloldalán állomásozó amerikai erők és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) ugyanakkor tavaly nyár óta már több mint harminc alkalommal támadta a térségben tevékenykedő tálib fegyveres csoportokat pilóta nélküli repülőgépekről indított rakétákkal.