Titkos háború a hadszíntereken túl
Mintegy tucatnyi tikos hadműveletet hajtottak végre az amerikai hadsereg különleges egységei 2004 óta, a többi közt az al-Kaida ellen Szíriában, Pakisztánban, Jemenben, Szaúd-Arábiában és másutt is. Az erről szóló titkos rendeletet Donald Rumsfeld akkori védelmi miniszter George W. Bush elnök jóváhagyásával írta alá - írta hétfői címlapján a The New York Times, meg nem nevezett, magas rangú amerikai tisztségviselőkre hivatkozva. Ez volt az alapja a két héttel ezelőtti szíriai támadásnak is, amely egy CIA-műveletet támogatott. A felhatalmazás bárhol a világon, így ott is, ahol az USA nem folytat átfogó háborút, engedélyt adott a terrorcsoportok elleni támadásokra. Így a haditengerészet elitkommandója két éve a pakisztáni Badzsaur térségében hajtott végre rajtaütést egy táboron, amelyről azt feltételezték: iszlám fanatikusok rejtekhelye. A CIA amerikai székházából mindez élő adásban követhető volt a térség fölé irányított Predator robotrepülőgépre szerelt videókamerák révén. Tucatnyi akciót azonban állítólag lefújtak, mert úgy vélték: túl kockázatosak, túl nagy diplomáciai vihart kavarnak majd, vagy pedig elégtelen bizonyítékokra épülnek.
A Times már szeptemberben megírta: Bush elnök júliusban engedélyezte, hogy az amerikai kommandósok a szárazföldön is akciókat hajtsanak végre Pakisztánban, mégpedig az ország vezetésének előzetes jóváhagyása nélkül. A stratégiaváltásnak Afganisztánban láthatóbb jelei is vannak. A The Washington Post számolt be róla, hogy Oszama bin Laden elfogása érdekében egyre inkább Predatorokat vetnek be. Az ezekről indított Hellfire rakétaindítások száma az idén megháromszorozódott a tavalyihoz képest. - Nem vagyok meggyőződve róla, hogy nyerésre állunk Afganisztánban. De nyerhetünk - mondta Mike Mullen tengernagy, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke.
Fehér házi vizit - baljós előjelek nélkül. Már hétszer járt a Fehér Házban, hétfőn viszont leendő munka-, és lakóhelyeként nézheti meg a megválasztott elnök az épületet. Az Obama-házaspár Laura és George W. Bush meghívásának tesz eleget; két lányuk ezúttal nem tart velük. A vizitre az elmúlt évtizedekben szokatlanul hamar kerül sor a választásokhoz képest; igaz - tekintve, hogy Amerika gazdasági válságban van és két háborút is visel egyszerre - ezúttal messze túlmutat a szokásos udvariassági kereteken. Mind Bush, mind Barack Obama hangsúlyozta a mostani váltás zökkenőmentességének fontosságát. Korábban többször is kínosan végződtek az ilyen találkozók, különösen, ha az is beárnyékolta őket: házigazda és vendég egymás ellen indultak a választásokon. 1980-ban Jimmy Carter megütközött azon, hogy legyőzője, Ronald Reagan nem figyelt rá, mit mond neki, és helyette a tárgyhoz nem tartozó kérdéseket tett fel. Az ifjabb Bush antréját 2001-ben nem a mindig nyájas Bill Clinton nehezítette meg, hanem Al Gore alelnök jelenléte, akivel szemben a republikánus jelölt vitatott körülmények között nyerte meg a választást. A The New York Times fehér házi forrásai szerint Bush fokozatosan felismerte Obama politikai erényeit, noha kezdetben Hillary Clintont tartotta alkalmasabb demokrata jelöltnek. Mostanra pedig egészen megbarátkozott a gondolattal, hogy ki váltja - Obama népszerűsége és az, hogy megválasztását követően ő maga feltűnően barátságos gesztusokat tett felé, a távozó elnök megítélését is javítja. Ezzel együtt Obama várhatóan már első végrehajtási rendeleteivel több ponton túllép Bush politikáján. Így a most még fennálló akadályokat is felszámolhatja az őssejtkutatás útjából, illetve leállíthatja az olaj-, és földgázfúrásokat Utah államban. (Washingtoni tudósítónktól)