Titkolják, hol van az atomvonat
Valószínűleg pénteken kel át a határon az a vonat, amely tizenegy konténernyi újrahasznosított atomhulladékot szállít vissza Franciaországból Németországba. Bár a vonat minden bizonnyal Saarbrückennél vagy Strasbourg-tól 110 kilométerre délre bukkan fel, a hatóságok igyekeznek titokban tartani, hogy pontosan hol és főleg, hogy mikor. Attól félnek ugyanis, hogy egy tavaly novemberi incidenshez hasonlóan most is atomenergiaellenes tüntetők álljájk a szálltmány útját. Akkor 50 ezer ember jelent meg a nukleáris energia ellen szervezet megmozdulásokon, két nappal késleltetve az aktuális szállítmány útját. A tüntetők ellen brutális eszközökkel léptek fel a kivezényelt biztonsági erők; emiatt és a sorozatos letartóztatások miatt az ügyet idén is a éber médiafigyelem kíséri.
Az atomenergiaellenes szervezetek most 20 ezer embert várnak a francia-német határra, és élénk kampányba kezdtek azért, hogy még több embert nyerjenek meg az ügynek. Csütörtök este már balhé is volt: 500-600 tüntető lezárt egy átkelőt, és kövekkel, festékbombákkal és kisebb gyújtószerkezetekkel támadt a kivezényelt biztonságiakra, akik vízágyúkkal oszlatták fel őket. A készülődésre jellemző, hogy idén összesen 19 ezer rendőr és katona vesz részt benne. Már a vonat szerda esti indulását is összetűzés előzte meg Valognes-ban: a rendőrök 160 embert vettek őrizetbe egy rögtönzött tüntetésen, amely egy órával késleltette a szállítmány indulását.
A tizenegy konténernyi nukleáris hulladék egyébként nem éppen jelentéktelen szállítmány: a vonat az utolsó azok közül, amelyek Franciaországban újrahasznosított fűtőelemeket visznek vissza Németországba, miután Berlin a fukusimai katasztrófa nyomán úgy döntött, élettartamuk lejárta után nem újítja meg nukleáris erőforrásait, fokozatosan kivonja őket a forgalomból. Ennek értelmében jövő évtől a németek lemondanak a kiégett fűtőelemek újrahasznosításáról, és speciális raktárakban kezdik el gyűjteni őket. Az újrahasznosítás egyébként nem csökkent a nukleáris hulladék radioaktivitásán, a kiégett fűtőelemekből csak némi újrafelhasználható urániumot és plutóniumot nyernek vissza. A tüntetők arra hivatkozva tartóztatják fel a szállítmányokat, hogy a vonat váratlan balesete vagy egy ellene végrehajtott támadás súlyos nukleáris szennyezést okozhat az útvonal mentén fekvő területeken. Fel akarják hívni a figyelmet a tárloás veszélyeire is: a vonat végállomása, a gorlebeni atomhulladéktároló még évezredekig képes fenyegetni halálos sugárzással.