Tiszta lappal kezdenék a britek az Assange-ügyet
Rafael Correa ecuadori elnök szombaton bejelentette, Nagy-Britannia visszavonta fenyegetését, így sikerült véget vetni ennek a „szerencsétlen incidensnek”.
Miután a dél-amerikai ország elfogadta Julian Assange menedékkérelmét, a britek figyelmeztették Ecuadort: megvan a jogi alapjuk arra, hogy felfüggesszék a nagykövetség diplomáciai státuszát, belépjenek a területre, és ott tartóztassák le a Wikileaks-alapítót. Ecuador azzal vádolta meg Nagy-Britanniát, hogy le akarják rohanni a nagykövetséget, és követelte, a britek vonják vissza a fenyegetést.
Nagy-Britannia hiába bizonygatta, hogy nem fenyegetőzött, süket fülekre talált. Egy hivatalos közleményt is eljuttattak a nagykövetségre, amelyben biztosították Ecuadort, a diplomáciai képviselet biztonságban van. A dokumentumot lemásolták az Amerikai Államok Szövetségének (AÁSZ) tagjainak is, akiket Ecuador múlt hét péntekre hívott össze, hogy megtárgyalják a helyzetet. Az AÁSZ tagjai elítélték a britek fenyegetését, és egyet értettek Correa elnökkel, mely szerint a figyelmeztetés elfogadhatatlan és nagyon veszélyes precedenst teremtett volna.
Nagy-Britannia viszont kijelentette, nem fenyegette Ecuadort, és tartja magát a Bécsi szerződéshez, amely biztosítja a diplomáciai képviseletek sérthetetlenségét. Az AÁSZ találkozójára ellátogatott egy brit diplomata is, aki meghívta Ecuadort egy találkozóra, és felajánlotta, hogy kezdjék elölről a tárgyalásokat.
-Továbbra is elkötelezettek maradunk a párbeszéd mellett, és újra szeretnénk kezdeni a tárgyalásokat Ecuadorral –mondta a brit külügyi iroda szóvivője.
Assange még júniusban menekült a nagykövetségre, hogy elkerülje kiadatását Svédországnak, ahol szexuális bűncselekmények miatt kérdeznék ki. Assange viszont attól fél, innen tovább viszik majd az USA-ban, ahol kémkedés vádjával halálbüntetést is kaphat. Amerikai és európai kormányzati források szerint Svédországban még nem emeltek hivatalosan vádat a férfi ellen, és nem is tervezik kiadni az Egyesült Államoknak.