Tintát locsolt Mao portréjára, több mint egy év börtönt kapott
A 42 éves Szun Pinget, akit a helyszínen elfogtak és aki a bíróságon bevallotta tettét, a közrend megzavarásában találták bűnösnek - számolt be az elsősorban jogi témákkal foglalkozó kínai újság, a Legal Evening News.
A lap azt nem közölte, hogy mi volt, illetve mi lehetett az elkövető indítéka, de megjegyzi, hogy az illetőt egyszer már börtönbe zárták hitelkártyával elkövetett csalásért és 17 hónap után 2013-ban szabadult.
A parlamenti ülésszak idején a látványosan fokozott biztonsági intézkedések ellenére is előfordulnak - és különösen a múltban voltak gyakoribbak - a pekingi belvárosban demonstráció-, tiltakozás-kísérletek, amikor személyes sérelmek, vidéki tulajdonviták, a hatóságok közönye a panaszosokkal szemben arra indítja az elkeseredett embereket, hogy ily módon hívják fel a figyelmet a problémáikra.
A Mao-portré elleni "merénylet" ötlete nem új keletű, előfordult, hogy tojással dobálták meg, felgyújtották, vagy másként rongálták meg, de olyan is volt, hogy a tiltakozó elvétette a célt.
Mao Ce-tung 1949. október elsején a Tienanmen tér, vagyis a Mennyei béke terének kapubástyájáról kiáltotta ki a Kínai Népköztársaságot. Az ezt díszítő, világszerte ismert, hat méter magas, 4,6 méter széles, másfél tonnásra becsült portrét legalább évente, az októberi nemzeti ünnep előtt újra cserélik. Festője - Mao Ce-tung halála óta - a most 62 éves Kö Hsziao-kuang.