Timosenko: Ne menjetek haza!
Ukrajna felszabadítói vagytok, akik egy új országot hoztak létre – ezzel a megjegyzéssel kezdte szabadulása utáni első nyilvános beszédét Julija Timosenko ukrán exkormányfő a Majdanon, a november óta tartó kormányellenes tüntetéssorozat központi helyszínén.
Timosenko szombat délután, a parlament rendkívüli ülésének a döntése nyomán hagyhatta el a harkivi Ukrzaliznyitsza börtönkórházat. Azonnal Kijevbe repült. El-elcsukló hangon tolószékből szólt a Majdanon összegyűlt több ezer hívéhez. Azt mondta, egyetlen ellenzéki tüntetőnek sincs joga elhagyni a teret, amíg el nem éri a célt, valódi változást Ukrajnában, és amíg nincs olyan hatalom, amelyik nem hagyja, hogy Ukrajna valaha egyszer még visszalépjen a szombaton menesztett elnök, Viktor Janukovics fémjelezte korszakba. Minden politikus nevében bocsánatot kért a helyzet elfajulásáért.
Megígérte, hogy nyílttá teszi a politika „nagy színházát”, a közvélemény pedig ezután tudni fogja, hogy a háttérben mi történik. Szerinte Janukovicsot is kényszeríteni kell, hogy kiálljon a Majdan elé. Megbocsátani viszont nem akar. "Nem menthetjük fel azokat, akinek megengedték, hogy fiataljaink szívébe golyót eresszenek. Ezek a golyók mindannyiunk szívébe behatoltak és ott is maradnak ” – mondta az elmúlt hét véres összetűzéseinek a halálos áldozatairól. „A hősök soha nem halnak meg” – morajlott végig eközben az exkormányfő egyik fordulata újra és újra a tömegen.
Nem mintha Timosenko egyértelmű sikert aratott volna a megjelenésével. Sokan őt okolják a 2003-as forradalom utáni káosz miatt, az érkezésekor pedig tucatnyi tüntető vonult el a Majdanról azzal a felkiáltással, hogy őket az exkormányfő nem képviseli. Akadtak olyanok is, aki maradtak, de csak hogy hangos pfújolással szakítsák meg a beszédet.
Timosenko fejet hajtott az áldozatok előtt
Timosenkót Kijevben egyébként először a Hrusevszkij utcába vitték. A november óta tartó kormányellenes tüntetéssorozat első véres összetűzései itt törtek ki, a volt miniszterelnök pedig elment fejet hajtani a halálos áldozatok előtt, akiknek az utcában emlékhelyet emeltek. „Boldog vagyok, hogy egy új Ukrajnába térhetek vissza. Hogy vége a diktatúrának, a bűnözésnek, a törvénytelenségnek és a klánpolitikának is. Bár tudnátok, hogy hányszor akartam itt lenni, hogy fogjam azoknak a kezét, akik soha nem adták fel. Ti vagytok a legjobbak a világon. Dicsőséget Ukrajnának!” – mondta érezhető meghatottsággal az emlékhelynél összegyűlt híveinek.
Az egészségügyi minisztérium szombati közlése szerint a zavargásokban 88 ember halt meg.
Három éve ítélték el, hét év börtönt kapott
Timosenkót 2011-ben ítélték hét év börtönre. Ügyészségi vádak szerint 200 millió dollárost kárt okozott országának az akkori ukrán–orosz gázszerződés aláírásával. A mostani válság közvetve miatta robbant ki, november 21-én ugyanis a kormányzó Régiók Pártja jóvoltából nem ment át a parlamenten az a törvénycsomag, amely az ő gyógykezelését lehetővé tette volna, és amelyet az Európai Unió feltételül szabott az Ukrajnával kötendő társulási szerződés és szabadkereskedelmi egyezmény aláírásához.
A Majdanra először EU-integrációért tüntetni mentek ki az emberek, és csak később nőtte ki magát kormányellenes demonstrációsorozattá a dolog. Ami Timosenko perét illeti, az exkormányfő, az Egyesült Államok és az Európai Unió egyaránt politikai vádakról beszélt, bosszúhadjárattal vádolva Janukovicsot a hatalmi rivális ellen.
Visszatérés a politikába?
Hogy Timosenko milyen szerepben tér vissza a politikába, az egyelőre nem világos. Erről most a Majdanon csak annyit mondott, „újra munkába áll”, de tüntetőket kitartásra szólító megjegyzést ellenzéki körökben aligha fogadták üdvrivalgással. Az ellenzék ugyanis nyugati közvetítéssel pénteken írt alá egy megállapodást a válság politikai rendezéséről, amelynek az egyik feltétele, hogy a tüntetők hagyják abba, a kormányellenes milíciák pedig adják át a fegyvereiket.
Ezt szeretné egyébként a Timosenko mögött álló vezető ellenzéki párt, a Batykivscsina (Haza) is, amelyet az exkormányfő távollétében Arszenyij Jacenyuk vezet. Eddig egyébként csak a szélsőjobboldali, nyíltan a fasizmussal kacérkodó Pravij Szektor (Jobboldali Szektor) jelezte, hogy marad a kijevi utcákon. Még szombat, vagyis Janukovics menesztése után is.