Timosenko miatt nem megy Gauck Ukrajnába
Döntését Gauck egyeztette Angela Merkel kancellárral is. A német sajtóban már megjelentek a hírek arról is, hogy a német politikusok azt fontolgatják, bojkottálják a júniusban kezdődő futball-Európa-bajnokságot is.
Gauck május közepén Jaltában egy közép-európai államfői csúcson vett volna részt. Az államfő szóvivője fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a lemondást a kancelláriával egyeztették, és Angela Merkel is erősen aggódik Julija Timosenko korábbi kormányfő állapota miatt. Az ellene folytatott eljárást bosszúhadjáratnak tartják, és a helyzetért egyértelműen Viktor Janukovics ukrán államfőt teszik felelőssé. Janukovics lett volna a jaltai csúcs házigazdája.
Julija Timosenko arról panaszkodott, hogy a börtönben az őrök megverték, ezért április 20. óta tiltakozásul éhségsztrájkot folytat. Guido Westerwelle német külügyminiszter már korábban felajánlotta, hogy a hátfájdalmakra panaszkodó ukrán politikusnőt kezeljék német kórházban, de ezt Kijev elutasította. Ugyanakkor a németek tartanak tőle, hogy az ukrán börtönkórházban nem épp a legmegfelelőbb orvosok dolgoznak: több rab is "komolyan megbetegedett", miután gyógyítani kezdték. Arra azonban van esély, hogy német orvosok részt vegyenek a kezelésében – Kijevben.
A német politikában már megkezdődött a vita arról, hogy a Timosenko-ügy miatt nem kellene-e bojkottálni azokat a futballmeccseket, amelyeket Ukrajnában tartanak a közös lengyel–ukrán rendezésű Európa-bajnokság alatt. A német válogatott három meccset is játszik itt, de a német belügyminiszter szerint a sportot nem szabad összekeverni a politikával, Nem lenne jó ötlet, ha emiatt a német politikusok nem szurkolhatnának a válogatottnak a helyszínen – vélekedett Hans-Peter Friedrich (CSU).