Timbuktu felszabadítása a következő cél
Arról, hogy a francia és a mali egységek most már Timbuktu felé tartanak, Jean-Marc Ayrault francia védelmi miniszter tett bejelentést szombaton késő este. A politikus szerint a közös haderő „nemsokára” a város közelébe ér.
A szélsőséges iszlamisták kiűzése Észak-Mali városaiból egyelőre nem tűnik nehéz feladatnak: szombatra virradóra a franciáknak számottevő ellenállás nélkül sikerült visszafoglalniuk Gaót, az országrész legnagyobb városát, amelyből a szélsőségesek nagy része már a bevonulás hírére elmenekült. A szélsőségesek útja a sivatag belsejébe vezet, ahová már mélyen be is ásták magukat, és kemény harcokra – figyelmeztetnek szakértők – akkor kell számítani, amikor a franciák ezek ellen a fegyverrel és üzemanyaggal kiválóan felszerelt harci állások ellen indítanak támadást. (Gaóba bevonulni gyerekjáték volt azután, hogy francia kommandósok megszállták a város repülőterét és ellenőrzésük alá vonták a város egyik stratégiai szempontból jelentős déli hídját.)
Az Afrikai Unió eközben az etiópiai Addisz Abebában ültek össze megvitatni a Malival kapcolatos teendőket. Ez főleg csapaterősítést jelent: a nyugat-afrikai országok egy része azt ígérte, hogy összesen 5700 katonát küld harcolni a franciák oldalán, de ennek egyelőre csak a töredéke érkezett meg Maliba. Ettől az ígérettől függetlenül Csád még egy kétezer fős kontingenssel venne részt az iszlamisták kiűzésében. A nyúlánk afrikai macskaféléről Szervál Hadműveletnek elkeresztelt akcióra Franciaország összesen 3700 katonát szán, ebből 2500-at küldött vagy fog elküldeni az észak-afrikai ország területére. A fővárost, Bamakót a franciák nigeri és cádi egységekkel közösen őrzik, de a logisztikai feladatokra jelentkezett már az Egyesült Államok is. A Pentagon közlése szerint az amerikaiak a francia vádászgépek légi utántöltését vállalják, és ha kell szívesen szállítják el Maliba az afrikai országok katonáit.
Szakértői körökben mostanában divat lett Malit az „al-Kaida országaként”, „új Afganisztánként” emlegetni, ahol a terroristák első számú célpontja már nem az Egyesült Államok, hanem Európa (főleg Franciaország) lehet. Az egész egy rosszul időzített puccsal kezdődött: miután a hadsereg megunta, hogy kormányzati támogatás nélkül kell felvennie a harcot a tuareg szeparatisták ellen, márciusban elűzte az elnököt, a tuaregek és a velük szövetséges iszlamisták viszont a kialakuló hatalmi vákuumban könnyedén átvették a hatalmat az északi országrész felett. A tuaregek még függetlenséget is kikiáltottak Észak-Maliban, nem számítottak azonban arra, hogy az iszlamisták végül ellenük fordulnak. Ez így történt, és a szélsőségesek végül elűzték a tuaregeket: a legutóbbi jelzéseik szerint ők most már inkább a franciák oldalán harcolnának az iszlamisták ellen. A tuareg szeparatisták nagy része egyébként zsoldosként ment Maliba, miután a Kadhafi-rezsim bukásával Líbiában alulfoglalkoztatottak lettek.
Az iszlamisták – többek között az al-Kaida észak-afrikaii szervezete, az AQIM és az Ansar Dine – a saría szigorú értelmezésével jött Maliba. Ennek volt szomorú példája, hogy Timbuktuba bevonulva tavaly a szélsőségesek azonnal pusztítani kezdték az iszlám története szempontjából kiemelkedő város műemlékeit, és hiába az UNESCO-védelem, több híres mauzóleumot és mecsetet is porig romboltak már.