Tibet miatt bírálják a cseh külügyminisztert
A cseh szenátus egyik alelnöke szerint a prágai külügyi tárca vezetője megfeledkezett arról, hogy Tibetet katonai erővel csatolták ahhoz a Kínához, amely évtizedek óta megszállva tartja ezt a területet –Zaorálek anyagi előnyök, kínai befektetések reményében lemondott eddigi külpolitikai értékrendünkről, többek között az emberi jogok kínai érvényesítésének számonkéréséről, vagyis azokról az elvekről, amelyeket az előző, jobbközép kabinetek képviseltek – vélekedett Premysl Sobotka. Ondrej Líska, a Zöldek Pártjának (SZ) elnöke kifejtette, pártja nem önálló államot követelünk, hanem tibeti nép megmaradásának, kulturális túlélésének a szavatolását, amelyet leginkább ezeknek az értékeknek megfelelő autonómia biztosíthat. „Külügyminiszterünk még erről a lehetőségről is eleve és gyáván lemondott" – hangsúlyozta a pártelnök.
Zaorálek cseh újságíróknak nyilatkozva azzal érvelt, hogy egyetlen előző cseh kabinet, még Václav Havel államfő sem szorgalmazta Tibet elszakadását Kínától. Mindannyian tudomásul vették a jelenlegi helyzetet. Rámutatott arra is, hogy az emberi jogok tiszteletben tartásának fontosságát is hangsúlyozza az elfogadott közös nyilatkozat, ugyanakkor elismerte, hogy ezt a kérdést a két fél különbözőképpen értékeli.
Vang Ji kínai külügyminiszter szerint cseh kollégájának pekingi látogatásával új fejezet kezdődik a két ország párbeszédében, amelynek célja főleg a gazdasági, a technológiai,az energetikai, és a tudományos együttműködés elmélyítése, továbbá a kölcsönös beruházások elősegítése, valamint az idegenforgalom fellendítése.