Thaiföld nem adja ki Viktor Butot az USA-nak
A bíró azzal indokolta a döntést, hogy Thaiföld - az Egyesült Államokkal és az ENSZ-szel ellentétben - nem terrorszervezetnek, hanem politikai mozgalomnak tekinti a FARC-ot. Ebből adódóan úgy ítélte meg, hogy az a tevékenység, amellyel az orosz férfit vádolják, egy politikai mozgalom része volt.
A bíróság emlékeztetett arra, hogy a thaiföldi büntetőbíróságnak nincs hatásköre olyan ügyekben ítélkezni, amelyekben "külföldi állampolgárok követtek el valamit külföldön egy másik ország terhére".
Az Egyesült Államok "csalódottan és aggodalommal" fogadta a kiadatási kérelme elutasítását - közölte egy amerikai diplomata Bangkokban.
Az orosz külügyminisztérium viszont elégedettségének adott hangot a thaiföldi döntéssel kapcsolatban, és közölte: remélik, hogy But hamarosan visszatérhet hazájába.
A bíróság elrendelte But további 72 órás fogva tartását arra az időre, amíg a főügyész fellebbezhet a határozat ellen. Ha ez nem történik meg, a vádlott szabadon távozhat.
"A halál kufárának" is nevezett orosz férfit tavaly márciusban fogták el egy bangkoki szállodában. Amerikai ügynökök csalták lépre, akik a FARC fegyvervásárlás iránt érdeklődő képviselőinek adták ki magukat.
A gyanú szerint But számos konfliktusövezetben megsértette az ENSZ fegyvereladási tilalmát. Egyebek közt Afganisztánba, Angolába, a Kongói Demokratikus Köztársaságba, Ruandába, Sierra Leonéba és Szudánba is került fegyver az ő közreműködésével. Ügyfeleinek hosszú listáján afrikai diktátorok és hadurak is szerepelnek, köztük Charles Taylor volt libériai elnök és Moammer el-Kadhafi líbiai vezető.