Mesterlövész lőtte fejbe a tüntető tábornokot
A lövést megelőzően négy robbanás és géppisztoly-sorozat hallatszott, többen megsebesültek. A helyszínről beszámoló külföldi tudósítók szerint „Seh Daeng” (Vörös Parancsnok) kiiktatása a vörös ingesek tábora felszámolását célzó katonai akció első mozzanata lehetett. Kattiját a thaiföldi kormányzat terroristaként tartja számon, őt gyanúsítják az elmúlt hetek több aknatámadásával, amely több tucat sebesültet követelt. Vádolják azzal is, hogy az elmúlt hetekben a vörös ingesek közül, feketébe öltözött félkatonai csoportot hozott létre.
Az Abhiszit-kormány szerdán hangnemet váltott, visszavonta ígéretét, hogy november 14-én előrehozott választásokat tartsanak a vörösingesek követelésére. Az indok az volt, hogy az előrehozott választások feltételét a tüntetők nem teljesítették, nem voltak hajlandók kiüríteni a szálloda-és bevásárlóközpont Racspraszong-kereszteződésnél két kilométer hosszan kialakított táborhelyüket. Még szerdán a thai külügyminisztérium értesítette az érintett külföldi követségeket, hogy a körzetben ki fogják kapcsolni az áram- és a vízszolgáltatást. (Az amerikai konzulátus be is jelentette, hogy pénteken zárva tart.)
Csütörtökön aztán a rendkívüli állapottal kapcsolatos intézkedéseket irányító központ közölte, hogy helyi idő szerint délután hat órától lezárják a környékbeli utakat, így a magasba emelt gyorsvasút két állomását is. Felszólították a környékbeli hivatalok és üzletek vezetőit, hogy zárjanak be, mert a hadsereg páncélozott járművek kíséretében hozzákezd a tüntetők táborhelyének körülkerítéséhez, a bambuszrudakból és gumikerekekből emelt védőfal lebontásához. A Bangkok Post értesülése szerint a biztonsági erők felhatalmazást kaptak éles lőszerek használatára is, amennyiben fegyveres ellenállásba ütköznek. Sansern Kevkamnerd a rendkívüli állapot központjának katonai szóvivője közölte, hogy a Bangkoktól északra és keletre fekvő 15 tartományban – amelyek számítanak a vörös ingesek háttér-területének – ugyancsak rendkívüli állapotot hirdetnek, hogy a fővárosban tüntetők ne kaphassanak újabb támogatást. Az egész akcióra 32 ezer katonát mozgósítottak.
Mint emlékezetes, a katonák és rendőrök április 10-én már egyszer megpróbálták erővel feloszlatni a tüntetőket, ám akkor 25 halálos áldozatot és majd ezer sebesültet követelő összecsapás a hadsereg visszavonulásával végződött. Ám a fővárosi üzleti körök részéről egyre erősödött a nyomás a „tehetetlen” Abhiszit kormányfőre, hogy vessen már véget a két hónapja a bevásárló-és szállodaközpontot megbénító tüntetésnek. A főleg vidékről, illetve Bangkok szegényebb rétegeiből összeverődött vörösingesek részben a 2006-ban katonai hatalomátvétellel megbuktatott Thakszin Szinavatra volt miniszterelnök híveinek számítanak, akik illegitimnek tartják a parlamenti alkuval kinevezett Abhiszit miniszterelnök kormányát, és új választásokat követelnek.
A rendkívüli állapot központjának becslése szerint mintegy 10 ezren – köztük asszonyok és gyerekek is – tartózkodnak a Racsapraszong táborhelyen. A Reuters tudósítója szemtanúkra hivatkozva ennek kétszeresére becsülte a számukat. A fő veszélyt az jelenti, hogy a vörösingesek között vannak fegyveresek is. Anupong Paocsinda, a hadsereg főnöke az április 10-i véres összecsapás után azt ígérte, hogy a katonák nem fognak újra hasonló erőszakhoz folyamodni, amiből a Reuters tudósítója arra következtetett, hogy fegyverhasználat nélkül próbálnak hozzákezdeni a tábor lebontásához. Ám az ellenállás nem zárható ki, hiszen a tüntetők politikai mozgalmának, az Egyesült Front a Demokráciáért a Diktatúra ellen egyik társelnöke, Jatuporn Prompan – a Bangkok Post jelentése szerint - a vezetőség csütörtöki ülését követően közölte, hogy immár addig folytatják a demonstrációt, amíg Abhiszit kormányfő le nem mond. – Embereink körülveszik majd a hadsereg járműveit, és így megakadályozzák, hogy eljussanak a katonák a tábor védőfaláig” – mondta. Késő este rendkívül feszült volt a helyzet, a külföldi újságírók hiába hívták telefonon a rendkívüli állapot központját.