Testvérharc a jobbkézzel
Az al-Maliki és az al-Abadi, illetve a legnagyobb síita párton, a Dawán belül kirobbanó testvérharc azért is érdekes, mert az új kormányfő korábban teljesen lojális volt a régihez, jobbkezeként tartották számon.
Szaddám Huszein rezsimjének 2003-as bukása, az amerikai-brit vezetésű invázió után létrehozott ideiglenes kormányban al-Abadi távközlési miniszter volt. Rá három évvel a Dawa színeiben beválasztották az iraki törvényhozásba, itt előbb a Befektetési és Újjáépítési, majd a Pénzügyi Bizottságot vezette. A júliusban megalakult új törvényhozásban elnök-helyettesé választották, s sokak meglepetésére őt jelölték al-Maliki utódjának.
Nagyon barátságos és nagyon a földön járó személy. Olyan, akiben meg lehet bízni – idézett az AFP az al-Abadit jól ismerő elemzőket. Az új kormányfő „brit neveltetésű" – életének jelentős részét Nagy-Britanniában töltötte. Előbb a Manchesteri Egyetemen, ahol elektromérnöki diplomát szerzett 1981-ben. Majd pedig politikai száműzetésben, távol a Szaddám-rezsimtől. Al-Abidi honlapján azt írja, hogy fivérei közül kettőt az 1980-as évek elején letartóztattak, majd kivégeztek Irakban, mert a szunnita rendszerrel szemben álló síita Dawa Párt tagjai voltak – írta a Daily Telegraph.
Al-Abadira hatalmas feladat vár. Az Iszlám Állam (IS) fegyvereseinek előretörését meg kell állítani, ugyanakkor engedményeket kell tennie a mérsékelt szunnita erőknek. Ami azt jelenti, hogy pozíciókat ad nekik az országos politikában és a kormányban. Al-Maliki ilyesmitől elzárkózott, de az IS-szel ő sem bírt.