Terrorizmussal vádolják a black metal leghírhedtebb alakját

A műfaj egyik emblematikus zenekarának, a norvég Burzumnak az alapítójánál, Varg Kristian Vikernesnél több lőfegyvert is találtak Franciaországban.

Terrorista merényletek előkészítésének a vádjával kedden Franciaországban őrizetbe vették Varg Kristian Vikernest, a black metal egyik emblematikus alakjának, a norvég Burzumnak az alapítóját. Vikernes a feleségével és a három gyermekével nemrég költözött el Norvégiából Franciaországba, a correze-i családi házat a francia hatóságok most lőfegyverek és robbanószerkezet után kutatják át. Lőfegyverből találhattak többet is: Vikernes francia felesége – akit a zenésszel együtt őrizetbe vettek – tagja egy helyi lövészklubnak, a négy karabélyra fegyverviselési engedélye van.

A francia belügyminisztérium által neonáciként aposztrofált zenészt Salon-la-Tour város mellett tartóztatták le. A titkosszolgálat az érkezése óta figyelte, egyrészt azért, mert állítólag kapcsolatban áll a tömeggyilkos Anders Behring Breivikkel, másrészt azért, mert gyilkosság miatt Norvégiában egyszer már őt is elítélték. A sajtó Vikernes letartóztatása kapcsán főleg a Breivikkel ápolt „kapcsolatot” emeli ki. Ebből annyi igaz, hogy a tömeggyilkos elküldött egy példányt a kiáltványából a zenésznek, de a gesztus nem talált kedvező visszhangra: Vikernes az interneten többször kritizálta Breiviket ártatlan emberek meggyilkolásáért. Breivik 2011. július 22-én indult ámokfutásra: először Oslóban robbantott fel egy autóba rejtett pokolgépet, nyolc embert ölve meg, majd Utoya szigetére, a kormányzó Munkáspárt ifjúsági táborába ment, ahol 69 embert lőtt le. Áldozatait rendőregyenruhába bújva csalogatta magához.

Ami Vikernest illeti, francia ügyészségi nyilatkozatok szerint a zenész jelenléte Franciaországban „potenciális veszély” a társadalomra nézve. Vikernes a black metal leghírhedtebb alakja lett, amikor egy vita után húsz éve, 1993-ban 23 késszúrással megölte a black metal egyik alapítójának számító Mayhem frontemberét, Øystein Aarseth-et. A gyilkosságból Norvégiában hónapokon át visszhangzó ügy lett, de a perben kiderült az is, hogy Vikernes korábban országszerte több templomot is felgyújtott már. Ezek egyike egy kilencszáz éves fatemplom, a bergeni Fantoft Stavkirke volt. Vikernes a gyilkosságért és a gyújtogatásokért életfogytiglant, 21 évet kapott, de jó magaviselete miatt négy éve kiszabadult. Norvégiából többé-kevésbé menekülnie kellett: a templomok felgyújtása miatt még hatalmas kártérítés kifizetése vár rá. Egyszemélyes zenekarának a neve, a burzum sötétséget jelent azon a fantázianyelven, a fekete nyelven, amelyet JRR Tolkien a Gyűrűk Ura számára alkotott.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

A sátánizmussal kacérkodó, a végletekig torzított gitárhangzásról ismert black metalt a brit Venom első, 1982-es albumáról nevezték el, de az egyszerű, újrahasznosított Motörhead-riffekből álló zenének nem sok köze van ahhoz, amit ma black metal néven ismer a világ. Ez Svédországban a Bathory, Norvégiában pedig a Mayhem, a Darkthrone, a Burzum, az Immortal és az Emperor színre lépésével nyerte el az alakját a kilencvenes évek fordulóján. A mozgalom vezéralakja Aarseth volt: a meggyilkolásáról, Vikernesről több dokumentumfilmet is készítettek már. A Mayhem és az egész műfaj meghatározó albumán, az 1993-as De Mysteriis Dom Sathanason egy magyar előadó, a Tormentorból ismert Csihar Attila énekel.

Születése óta a black metal egyébként tízezres albumeladásokat produkáló, világszerte tízezres koncertközönséget vonzó műfajjá nőtte ki magát. A műfaj jelenleg Norvégia legnagyobb kulturális exportja, olyannyira, hogy tavalyelőtt a külügyminisztérium külön kurzust is indított, ha külföldön valaki netán a True Norwegian Black Metalról kérdezné a skandináv ország diplomatáit.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.