Terrorizmusért elítélték a CIA által megkínzott imámot
Milánóban pénteken hat év börtönre ítélték a szélsőséges iszlamista hitszónokot, az Abu Omar néven ismert Musztafa Oszama Naszrt, akit az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 2003-ban az utcáról elrabolt, Egyiptomba szállított és ott kínzásoknak vetett alá a 9/11 utáni „rendkívüli kiadatási” program keretében. Omar ellen az olasz ügyészségi vád az volt, hogy militáns iszlamistákkal tart fent kapcsolatokat. Mivel 2007 óta Egyiptomban él, a pert a távollétében folytatták le.
Omart 2003 februárjában rabolta el Milánóból a CIA: először az Avianóban lévő amerikai légitámaszpontra, majd a németországi Rammstein érintésével Kairóba szállították egy Red Sox amerikai baseballcsapattól bérelt repülőgépen. Az ügyből évekkel később hatalmas botrány lett, a CIA-ügynökök és az őket segítő olasz titkosszolgálati vezérek ellen az olasz ügyészség vizsgálatot indított. 2009-ben 23 amerikait – egy pilóta kivételével mind a CIA ügynökeit – elítélték. Robert Lady, az amerikai titkosszolgálat milánói irodájának a vezetője kilenc évet, bűntársai öt évig terjedő szabadságvesztést kaptak.
A kisebbfajta csodának számító olaszországi per a CIA történetének egyik sötét fejezetére, a 2001. szeptember 11. utáni „rendkívüli kiadatásokra” vet némi fényt. A terrorizmus elleni harc nevében az amerikaiak szerte a világon iszlám szélsőségeseket fogtak el és szállítottak át kihallgatásra egy-egy harmadik országba. Többnyire a terrorizmussal gyanúsított személyek hazájáról van szó, ahol szabad volt erőszakkal vallatni: Hoszni Mubarak Egyiptomában Omart hét hónapon át vetették alá válogatott kínzásoknak a vélt vagy valódi terrorista kapcsolatai miatt. A férfi 2007-ben szabadult, és azóta Alexandriában, házi őrizet alatt él. „Az első perctől kezdve vertek. A CIA embere is mindig ott volt” – mondta a kínzókamrákból rokkantan és süketen kikerült férfi később az egyik olasz televíziónak. Neki egymillió, a feleségének félmillió eurós kártérítést ítéltek meg.
Ami a milánói pert illeti, Omar ellen még azelőtt indult vizsgálat, hogy 2003-ban elrabolták volna. Az ügyészség szerint a hitszónok 2000 és 2003 között 13 másik iszlamistával Olaszországban és máshol végrehajtandó merényletekről szövögetett terveket. Ügyvédje, Carmelo Scambia ezt azzal utasította vissza, hogy Omar csak kitartott amellett a politikai és ideológiai „átok” mellett, amelyet a hite jelent.