Terjed az arab düh
Egymilliós tüntetést szerveznek a pénteki imanapra a kairói amerikai nagykövetség elé – írta az al Maszri al-jum című lap. Az újság beszámolt a képviselet előtti szerdai tüntetésről, amelyen részt vettek az egyiptomi iszlám pártok és mozgalmak vezető személyiségei. Idézte Mohammad al-Zavahirit, aki nem más, mint az al-Kaida vezérének testvére. Zavahiri szerint nem elegendő, ha az amerikai nagykövetség, illetve a kormány elhatárolódik a prófétát támadó filmtől és annak készítőjétől. Azt követelte, hogy az USA hatóságai tartóztassák le, és állítsák bíróság elé.
A tüntetés tervét a Muzulmán Testvériség ifjúsági tagozata vetette fel, és máris szervezik a maguk Facebook-oldalán. Az is megjelent, hogy az iszlamista szervezetek követelik: addig is hívják haza az egyiptomi nagykövetet Washingtonból, és szakítsák meg a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, mert az „megengedi a Próféta sértegetését”. A mozgalomhoz csatlakozott a szintén parlamenti an-Nur párt, az egyiptomi szalafista mozgalom fő ereje. Ahmad Khalil, a párt szóvivője szerint mindenkivel szembeszállnak az iszlám becsületét védelmezve. Kairóban a Tahrír tér közelében csütörtökön egész nap voltak összecsapások a tüntetők és a rendőrök között. Ez utóbbiak megpróbálták távol tartani a kövekkel dobálózó fiatalokat az amerikai képviselettől.
A tüntetések terjednek az arab országokban. Amerikai zászlókat égettek és tüntettek Tunéziában, Marokkóban, Irakban, Iránban, Bangladesben és a Gázai-övezetben is a film ürügyén. Volt egy békés muzulmán tüntetés Tel-Avivban, az ottani amerikai külképviselet előtt is. Szanaában, Jemen fővárosában a tömeg megtámadta az amerikai nagykövetséget, és betört a területére; letépték az amerikai zászlót. A követség előtt autógumikat és gépkocsikat égettek – jelentette a CNN. A tüntetés heve később enyhült, ahogy a biztonsági erők sikeresen visszafordították a tömeget. Jemen elhagyására szólította fel az amerikaiakat a nagykövetség.
Eleinte az a nézet uralkodott, hogy a film okozta felháborodás érte el Líbiát, amikor az amerikai konzulátust megtámadták Bengáziban. Ennek esett áldozatul Christopher Stevens nagykövet. Sok elemző viszont rámutat, hogy a nyugatiak elleni erőszakos támadások gyakoriak voltak a város környékén, támadás ért sok segélyszervezetet és a brit nagykövetet szállító konvojt is nemrég. A támadás előtt Ajman al-Zavahiri, az al-Kaida vezetője videofelhívásban fordult a líbiaiakhoz, hogy álljanak bosszút honfitársuk halála miatt. Az al-Kaida líbiai születésű vezetőjét Pakisztánban lőtték ki egy drónnal.
A tüntetéshullám a szakértőket arra a dührohamra emlékezteti, amely 2005-ben a dán Mohamed-karikatúrák miatt uralkodott el az arab világon. Akkor a tüntetések jó része államilag szervezett, irányított volt, a „spontán” tüntetéseket az állami média szervezte. Most azonban, az arab tavasz után ezen országok népességének nincs szüksége arra, hogy központi engedélyre várjon. Könnyebben mennek az utcára, és még erőszakosabb formában fejezik ki felháborodásukat. A londoni IHS Jane biztonsági elemző csoport szakembere a CNN-nek azt mondta: arra számít, hogy a 2005-ösnél rövidebb, ám erőszakosabb tüntetéshullámnak nézünk elébe.
N. Rózsa Erzsébet, a Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa fontosnak tartaná, ha a hasonló erőszakos, számunkra irracionálisnak látszó tömeges dühkitörések idején próbálnánk megérteni a hátteret. A jelenséget a muzulmán világ gazdasági és identitásválsága, a modernizációs válság koordinátái között kell értelmezni. Ő úgy látja, hogy a jelenség hátterében az arab, az iszlám világ hosszú alávetett helyzete és megoldatlan problémái vannak. Ilyennek tartja a palesztin kérdés megoldatlanságát, és ez áll szerinte az Amerika- és Nyugat-ellenesség mögött. A tömegek folyamatosan vesztes pozícióban látják magukat, és ilyenkor éri támadás azt, amit ők a legszentebbnek tartanak. Ez vezethet az elfogadhatatlan, de nem megmagyarázhatatlan reakciókhoz – mondta a kutató.