Térden lövik a gyerekeket Szíriában

Országszerte több száz gyereket tartanak fogva és kínoznak meg kihallgatás közben. Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint elég bizonyíték van arra is, hogy maga Bassár el-Aszad elnök ellen emeljenek vádat a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon.

Szisztematikusan tartóztatják le és kínozzák meg Szíriában a gyerekeket – állítja legalábbis Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa. A politikus a BBC-nek nyilatkozott arról, hogy „mélyen aggasztja” annak a több száz gyermeknek a sorsa, akit Bassár el-Aszad elnök rezsimjének hatóságai fogva tartanak. Bejelentése szerint Pillaynak tudomása és több bizonyítéka is van arról, hogy a gyerekeket túszként, váltságdíjért tartják fogva. Gyakorta előfordul, hogy felnőttekkel és közörvényes bűnözőkkel egy cellába zárják őket, aki pedig kihallgatás közben „makacskodik”, azt térden lövik. Pillay szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának elég információ áll a rendelkezésére ahhoz, hogy a damaszkuszi rezsim ellen vizsgálatot kezdeményezzen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon (ICC) – beleértve magát Bassár el-Aszad elnököt is. „Jogilag ez a helyzet. Tényszerűen megállapíthatjuk, hogy elég bizonyíték utal arra, a biztonsági erők a legfelső politikai körök jóváhagyásával hajtják végre ezeket a tetteket” – fogalmazott ennek kapcsán Pillay. Szerinte Aszad egyetlen szava is elég lenne ahhoz, hogy véget vessen a kínzásoknak és az erőszaknak. Az elnök ugyan még sokáig hatalomban maradhat, de egy nap úgyis a törvény előtt kell felelnie a tetteiért – tette hozzá Pillay.

Sérült kislány Homszban. Az ENSZ szerint bizonyítékok vannak Aszad ellen
A doctor at a makeshift hospital displays a bullet removed from the hand of a young girl wounded during what protesters said was an attack by Syrian President Bashar al-Assad's forces, at the Khalidiya neighbourhood in Homs March 8, 2012. Picture taken March 8, 2012. REUTERS/Stringer (SYRIA - Tags: POLITICS CONFLICT)

Eközben a nemzetközi politikai élet meglehetős szkepszissel reagál a keddi bejelentésre, amely szerint Damaszkusz hajlandó elfogadni Kofi Annan hatpontos béketervét. A volt ENSZ-főtitkár, a világszervezet különleges megbízottja – aki Oroszország után most a külföldi beavatkozást szintén ellenző Kínában tárgyal – nyilatkozatban üdvözölte, hogy Aszadék rábólintottak a javaslatcsomagjára, de kiemelte, a hangsúly a gyakorlati megvalósításon van. Béketerve kimondja, hogy a konfliktust a szíriai politikai élet szereplőinek kell rendezniük, az ENSZ-békefenntartókra bízná a tűzszünet betartatását, a tűzszüneti megállapodásig napi kétórás humanitárius folyosót szeretne a civilek ellátására, a hatóságokat pedig a politikai foglyok szabadon engedésére, az újságírók munkájának lehetővé tételére és az emberek szabad mozgásának biztosítására szólítja fel.

Annannal összhangban Hillary Clinton külügyminiszter úgy vélte, Aszad felett majd az események mondják ki az ítéletet. „Ha valóban készen áll arra, hogy lezárjon egy sötét fejezetet országa történetében, akkor azonnal kiadja a tűzszüneti parancsot, és visszavonja a hadsereget a civilek lakta körzetekből” – fogalmazott a politikus.

„Jobb lesz, mint volt”

Kedd este Isztambulban találkozóra gyűltek össze a szír ellenzéki szervezetek, amelyek egyhangúlag a Szíriai Nemzeti Tanácsot (SNC) választották meg a „szír emberek” fő érdekképviseleti mozgalmának. Lesz konferencia Isztambulban vasárnap is. Ezen az Egyesült Államok mellett az európai országok és az Arab Liga is részt vesznek, a nagy tét pedig az, elismerik-e az SNC-t Szíria legitim képviselőjének az Aszad-rezsim helyett. (Törökország növekvő aktivitására az is okot ad, hogy az összesen negyvenezer szír menekült nagy része – több mint 17 ember – az északi szomszéd határvidékén felállított sátortáborokban él.)

Az ígérgetések és a felszólítások ellenére Szíriában zavartalanul folyik tovább a harc a kormányerők és a dezertőr katonákból alakult Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) között. A tűzpárbajból szemtanúk szerint még Libanonnak is jutott, az egyik, Kaa városkánál kitört összetűzésben ugyanis tucatnyi Aszadhoz hű katona hatolt be a nyugati szomszéd területére ellenzéki egység üldözése közben. Az ország középső részén fekvő Kalaat al-Madiból szerdára virradóra szorították ki az FSA erőit. Az ENSZ szerint a felkelés egy éve során 9000 ember halt meg a hatóságok által elkövetett erőszakcselekményekben.

Aszad kedden egyébként ellátogatott Szíria harmadik legnagyobb városába, Homszba, amely az ellenzék egyik fellegvárának számított, amíg a kormányerőknek egy négyhetes ostrom révén sikerült kiszorítaniuk az FSA egységeit. A lazán viselkedő, sportöltönybe bújtatott elnök a hadsereg katonáival találkozott a felismerhetetlenségig rombolt Baba Amr negyedben. Jobb lesz, mint volt – ígérte Aszad a városlakóknak a látványos kézfogásokkal és széles ölelésekkel szegélyezett látogatáson. Vizitjét az állami média szélesvásznon közvetítette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.