'Térden állva kérek bocsánatot'
"Térden állva kérek bocsánatot azokért a bűnökért, amelyeket Szerbia elkövetett Srebrenicában. Bocsánatot kérek minden olyan bűnért, amit államunk vagy népünk nevében követtek el" - mondta Tomiszlav Nikolics szerb államfő a boszniai BHT televízióban.
A mérsékelt nacionalistának tartott Nikolics az első szerb államfő, aki bocsánatot kér országa közelmúltjának legsötétebb fejezetéért. 2010-ben ugyan a szerb parlament részvétét fejezte ki az áldozatok családtagjainak és élesen elítélte a boszniai bűnöket, de Nikolics mondatai új fejezetet nyithatnak a térség viharos történelmében.
A szerb államfő hozzátette ugyanakkor: a srebrenicai mészárlást nem vitatja, de azt még bizonyítani kell, hogy valóban népirtás történt. Mint ismert, 1995-ben több mint nyolcezer muzulmán férfit és fiút gyilkoltak meg Srebrenciában, a holland ENSZ-békefenntartók orra előtt. Ez számít a második világháború óta eltelt időszak legnagyobb háborús bűnének Európában.
Nikolics szerint a jugoszláviai háború idején sok minden történt, ami a népirtás sajátosságait magán viselte, ám ez nem von le abból, hogy - a német kancellárra, Willy Brandtra utalva - többször is hangsúlyozta: térden állva kér bocsánatot a bűnökért. A Blix boszniai hírügynökség szerint a szerb államfő a közeljövőben felkeresi Srebrenicát. A televíziós interjút teljes terjedelmében május 7-én sugározzák majd, ám részletek láthatóak már a Youtube-on. Az AFP érdeklődésére a szerb elnöki hivatal megerősítette az államfő mondatait.
Az interjú előzménye, hogy Bosznia-Hercegovina elnökségének két tagja, a szerb Nebojsza Radmanovics és a bosnyák Bakir Izetbegovic a héten Belgrádban jártak és találkoztak Nikoliccsal. A boszniai elnökség harmadik tagja, a horvát Zeljko Komsic viszont nem volt hajlandó velük tartani.
Ez volt az első alkalom, hogy a jugoszláv háború óta a bosnyák állam vezetői Szerbiába látogattak. A tárgyalásokon megállapodtak arról, hogy a kilencvenes évek tragikus eseményei nem ismétlődhetnek meg, és a két ország a jövőben erős kapcsolatokat épít egymással.
- Szerbia mindig kész segíteni Boszniának, de szeretné, ha a két entitás képes lenne megoldani a problémáit és egymással is együtt dolgozni - mondta Nikolics, utalva a Bosznia-Hercegovinán belül egyre jobban elkülönülő boszniai szerb köztársaság viszonyára.