Tengeri incidens Kína és Japán között
Peking 24 órán belül másodszor kérette be a külügyminisztériumba a japán nagykövetet, Uicsiro Nivát. Szerdán Hu Cseng-jüe (Hu Zhengyue) területileg illetékes külügyminiszter-helyettes követelte, hogy a japánok azonnal engedjék szabadon a kínai halászhajót és legénységét, garantálva azok biztonságát. A japán parti őrség szerdán kora reggel vette őrizetbe a hajó kapitányát.
Kedden Szong Tao (Song Tao) külügyminiszter-helyettes emelt kifogást a vitatott hovatartozású Tiaojü (Diaoyu)-szigetek - japánul Szenkaku-szigetek - közelében történt incidens miatt, s figyelmeztette a japán őrhajókat, hogy fejezzék be a kínai halászhajók törvénytelen feltartóztatását.
A keddi híradások még arról számoltak be, hogy két japán őrhajó összeütközött egy kínai halászhajóval. Személyi sérülés nem történt. Japán lapjelentések szerint a hajót sikerült megállítani, és hat japán nyomozó a fedélzeten kikérdezte a legénységet. A kínai külügyi szóvivő ugyancsak kedden "komoly aggodalmának" adott hangot a történtek miatt, Kína tokiói nagykövete pedig a megfelelő diplomáciai csatornán ugyancsak tiltakozott. A kínai külügyi szóvivő, Csiang Jü (Jiang Yu) sajtótájékoztatóján még leszögezte, a Tiaojü-szigetek ősidők óta Kína területéhez tartoznak, s megjegyezte, szoros figyelemmel kísérik az eseményeket, és fenntartják maguknak a jogot a további lépésekre. A kínai nagykövetség időközben elküldte képviselőjét Isigaki szigetre, ahol a kínai halászok jelenleg tartózkodnak.
Az eddig napvilágot látott jelentésekből arra lehet következtetni, hogy a kínai hajó ütközött külön-külön az őt feltartóztatni szándékozó japán hajókkal, s a halászbárka 41 éves kapitányának kihallgatására a japán Kyodo News szerint a hatósági eljárás akadályozása miatt kerül sor.