Templomra is lőnek a thai biztonságiak
Panithan Vattanajakorn kormányszóvivő, aki délelőtt televíziós üzenetben értékelte a délkelet-ázsiai országban uralkodó helyzetet, elmondta, hogy legalább 398-an megsebesültek a május 14-19. között lezajlott utcai harcokban. Az adatok az erőszak múlt pénteki fellángolása óta esett áldozatokat összesítik. Előző nap szakadtak meg a kormány és az ellenzék tárgyalásai, miután Abhiszit Veddzsadzsiva miniszterelnök visszavonta rendezési javaslatát.
Ezzel párhuzamosan a thaiföldi rendőrség megkezdte csütörtökön annak a templomnak a kiürítését, amely az elmúlt egy napban tüntetők ezreinek szolgált menedékül. A város szívében található buddhista szentély a feszültség egyik gócpontja volt azóta, hogy a biztonsági erők szerdán visszafoglalták Bangkok vörösingesek által megszállt övezetét, s a kormány távozását követelő tüntetők négy vezetője megadta magát. Rendőri közlés szerint kilenc ember halt meg szerda este a templom környékén leadott, egyelőre ismeretlen eredetű lövöldözésben. A rendfenntartó erők azt állítják, hogy az áldozatokkal terroristák végeztek.
A hadsereg rohama alatt sokan, köztük nők és gyermekek, menekültek a templomba, amely az úgynevezett vörös övezet közepén magasodik. A buddhista szentélynél csütörtök reggel ismét lövések hallatszottak - számolt be a francia hírügynökség egyik fotóriportere.
Csütörtöki hatósági bejelentések szerint rogyadozik bangkoki Central World pláza épülete, amely Thaiföld legnagyobb és Délkelet-Ázsia második legnagyobb bevásárlóközpontja. Félő, hogy összedől a 18 emeletes toronyház, amelyet szerdán gyújtottak fel négy másik jelentős bangkoki épülettel együtt. A pláza rendőri ellenőrzése alatt van.
A thai hatóságok csütörtökön három nappal meghosszabbították a kijárási tilalom hatályát a fővárosban, Bangkokban, illetve kiterjesztették azt 23 más tartományra. Szanszern Kavekamnerd ezredes, a hadsereg szóvivője elmondta, hogy a kijárási tilalom szombatig, este 21 órától hajnali 5 óráig lesz érvényben. A kijárási tilalmat szerdán vezették be miután zavargások és gyújtogatások kezdődtek a thaiföldi főváros központjában azután, hogy a biztonsági erők halálos áldozatokat is követelő harcokban visszafoglalták a vörösinges tüntetők által megszállva tartott fővárosi negyedet.
Vezető nélkül
Feladta magát a thaiföldi hatóságoknak csütörtökön a vörösingesek két további vezetője, aki nem volt a helyszínen előző nap, amikor a biztonsági erők visszafoglalták Bangkok tüntetők által megszállt belvárosi övezetét.
Egy rendőrségi vezető közlése szerint Víra Muszikapong, a vörösingesek mögött álló Egyesült Front a Demokráciáért, a Diktatúra Ellen (UDD) szövetség több napja háttérbe húzódott elnöke, valamint Veng Todzsirarkan, a mozgalom egy másik tisztségviselője adta meg magát egy nappal a tüntetések gócpontjának felszámolása után. Mint Thangaj Praszdzsakszattru, a rendőrség központi nyomozó irodájának vezetője elmondta, ezzel hétre emelkedett az ellenzéki szövetség őrizetbe került vezetőinek száma.
Puccsot ne, ha lehet
Stephen Smith ausztrál külügyminiszter csütörtökön óva intette Thaiföldet attól, hogy visszatérjen a katonai kormányzáshoz, s bár nagyon súlyosnak ítélte a kialakult helyzetet, elutasította, hogy polgárháborús veszélyről beszéljen. - Nem akarok ilyen kifejezést használni, de hangsúlyozni szeretném, hogy Thaiföld nagyon súlyos, nehéz helyzettel szembesült - mondta Smith az ausztrál ABC rádiónak adott nyilatkozatában.
A politikus rámutatott, hogy hosszú évek zűrzavaros politikai küzdelmeit követően lángoltak fel az elmúlt héten a bangkoki erőszakcselekmények, s a hadsereg eddig nagyon helyesen távolmaradt a politikai folyamatoktól. Rendkívül sajnálatosnak nevezte a történteket, egyúttal hozzátette: kormánya nyilvánosan és személyes kapcsolatokon keresztül is visszafogottságot kér a szemben álló felektől.
- Az utolsó dolog, amit ... látni szeretnénk, hogy Thaiföld visszatér a katonai kormányzáshoz, márpedig az elmúlt időkben számosan sürgették, hogy a hadsereg vegye át az irányítást - hangsúlyozta az ausztrál külügyminiszter.