Teljes szakítás: Ankara kiutasítja az izraeli nagykövetet

Az intézkedésre akkor kerül sor, amikor éppen napvilágot készül látni az ENSZ-nek az gázai segélyflottilla elleni izraeli kommandósakcióról szóló jelentése.

Az izraeli nagykövet kiutasításán túl Törökország minden katonai együttműködést felfüggeszt a zsidó állammal, amíg Tel-Aviv nem kér bocsánatot azért a tavalyi akcióért, amelyben kilenc török állampolgárt öltek meg egy Gáza felé tartó flottillára támadó kommandósok.

Törökország annak kapcsán döntött az izraeli nagykövet kiutasítása és a katonai kapcsolatok teljes felfüggesztése mellett, hogy a New York Times megszellőztette az első részleteket abból a nemsokára napvilágot látó ENSZ-jelentésből, amely a tavaly május 31-én történt izraeli kommandósakcióval foglalkozik. Eszerint az izraeli hadsereg „túlzott erőt” alkalmazott a palesztinbarát aktivistákkal szemben, akik éppen a blokád alatt álló Gázai övezet felé tartottak a hajórajjal. A jelentés következtetései nyomán Ahmet Davutuglu török külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte Izrael magatartását. Az ENSZ-jelentés egyébként jogszerűnek minősíti a szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász irányítása alatt álló Gázai övezet blokádját, és felszólítja a két érintett országot, hogy „a Közel-Kelet biztonsága érdekében” állítsák helyre kapcsolataikat.

Ez utóbbira azonban nem sok esély van: a hagyományosan jónak mondható török-izraeli viszony történelmi mélypontra süllyedt a kommandósakció nyomán. Amíg korábbi információk csak egy B tervről szóltak, ha elmarad az izraeli bocsánatkérés, a két intézkedés azt jelenti, hogy Ankara és Tel-Aviv viszonya a diplomáciában létező legalacsonyabb szintre szorul vissza. Bár háttérinformációk szerint a török követelésnek engedve az izraeli hadsereg még hajlandó is lenne a bocsánatkérésre, a Benjamin Netanjahu vezette jobboldali kormány ettől kategorikusan elzárkózik. Kilenc állampolgára meggyilkolásán túl Ankarát főleg az ingerelte szakításra, hogy a kommandósakció idején éppen közvetítőként lépett fel Szíria és Izrael között.

 

 

Izrael kiutasította az akcióban elfogott aktivistákat. Egyikük a győzelem jelét villantva érkezett az isztambuli Atatürk repülőtérre
An activist who was seized during a raid on an aid convoy sailing to Gaza, flashes a victory sign upon his leaves the Ataturk International airport in Istanbul early June 3, 2010. Israel began expelling all activists seized during the raid on the aid convoy that saw nine activists killed which drew international outrage and officials on Wednesday vowed to prevent any other ships from reaching the coastal territory. REUTERS/Osman Orsal (TURKEY - Tags: POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.