Teljes szakítás: Ankara kiutasítja az izraeli nagykövetet
Az izraeli nagykövet kiutasításán túl Törökország minden katonai együttműködést felfüggeszt a zsidó állammal, amíg Tel-Aviv nem kér bocsánatot azért a tavalyi akcióért, amelyben kilenc török állampolgárt öltek meg egy Gáza felé tartó flottillára támadó kommandósok.
Törökország annak kapcsán döntött az izraeli nagykövet kiutasítása és a katonai kapcsolatok teljes felfüggesztése mellett, hogy a New York Times megszellőztette az első részleteket abból a nemsokára napvilágot látó ENSZ-jelentésből, amely a tavaly május 31-én történt izraeli kommandósakcióval foglalkozik. Eszerint az izraeli hadsereg „túlzott erőt” alkalmazott a palesztinbarát aktivistákkal szemben, akik éppen a blokád alatt álló Gázai övezet felé tartottak a hajórajjal. A jelentés következtetései nyomán Ahmet Davutuglu török külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte Izrael magatartását. Az ENSZ-jelentés egyébként jogszerűnek minősíti a szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász irányítása alatt álló Gázai övezet blokádját, és felszólítja a két érintett országot, hogy „a Közel-Kelet biztonsága érdekében” állítsák helyre kapcsolataikat.
Ez utóbbira azonban nem sok esély van: a hagyományosan jónak mondható török-izraeli viszony történelmi mélypontra süllyedt a kommandósakció nyomán. Amíg korábbi információk csak egy B tervről szóltak, ha elmarad az izraeli bocsánatkérés, a két intézkedés azt jelenti, hogy Ankara és Tel-Aviv viszonya a diplomáciában létező legalacsonyabb szintre szorul vissza. Bár háttérinformációk szerint a török követelésnek engedve az izraeli hadsereg még hajlandó is lenne a bocsánatkérésre, a Benjamin Netanjahu vezette jobboldali kormány ettől kategorikusan elzárkózik. Kilenc állampolgára meggyilkolásán túl Ankarát főleg az ingerelte szakításra, hogy a kommandósakció idején éppen közvetítőként lépett fel Szíria és Izrael között.