Teljes készültség Japánban és Dél-Koreában

Dél-Korea a létezésében érzi fenyegetve magát, és Japán is emelt a biztonsági készültség szintjén. Mindenki azt várja, Észak-Korea kilő-e rakétát.

Dél-Korea mellett szerdán Japán is megemelte a biztonsági készültség szintjét azután, hogy Észak-Korea azzal fenyegetett, csatatérré változtatja a szigetországot, és elpusztítja az ott lévő amerikai támaszpontokat is. A Koreai Munkáspárt hivatalos lapja, a Rodong Szinmun azt írta, Japán Phenjannal szembeni ellenséges politikája pusztulást hoz a szigetországra. A lap szerint Észak-Korea öt japán nagyvárosra – Tokióra, Oszakára, Jokohamára, Nagojára és Kiotóra –, valamint a szigetországi amerikai katonai bázisokra fog megtorló csapást mérni, amennyiben Tokió és Washington nem hagy fel az ellenséges lépésekkel, és „háborút szít”. Onodera Icunori japán védelmi miniszter a fenyegetések kapcsán közölte, országa teljes készültségben várja, hogy Phenjan esetlegesen újra rakétát lő ki, miután a múlt héten az észak-koreaiak két közepes hatótávolságú Muszudan típusú rakétát a keleti partvidéken lévő kilövőállomásokra szállítottak. Japán korábban Aegis rakétaelhárító-rendszerrel felszerelt rombolókat vezényelt a Japán-tengerre, és Patriot légvédelmi rakétákat telepített Tokió belvárosába egy esetleges támadás elleni védekezés jegyében.

Észak-koreai határőr összetűzése kínai túristákkal egy 2011-es képen
A North Korean soldier (R) throws a stone at a Chinese tourist boat in front of paddy fields on the banks of Yalu River near the North Korean town of Sinuiju, opposite the Chinese border city of Dandong, in this May 26, 2011 file photo. Spring planting, usually around May and June, would coincide with the end of two months of U.S.-South Korean military drills, which Pyongyang has claimed were a prelude to an invasion. Those exercises began around the same time fresh U.N. sanctions were imposed on North Korea for its third nuclear test in February, sparking a furious response from Pyongyang, which has threatened both Washington and Seoul with nuclear attack. North Korea has suffered chronic food shortages since the mid-1990s. The last food shipments from Washington were in 2008 and 2009 when it sent around a third of a planned 500,000 metric tonnes before the programme was suspended. REUTERS/Jacky Chen/Files (NORTH KOREA - Tags: AGRICULTURE MILITARY SOCIETY)

Dél-koreai értesülések szerint a Kim Dzsong Un vezette rezsim most már bármelyik pillanatban parancsot adhat a rakétakilövésre, ami miatt Szöul szerdán „létfenyegetettségi” (Watchcon 2) szintre emelte a biztonsági készültség szintjét. Azt, hogy az észak-koreai rakéták „bármelyik pillanatban” elindulhatnak, Jun Bjung Sze dél-koreai külügyminiszter is hangsúlyozta egy parlament előtt tartott beszédében. A rakétaindítás legvalószínűbb időpontja hétfő, az államalapító diktátor, Kim Ir szen születésének 101. évfordulója.

Szöulban ezzel párhuzamosan bejelentették, valószínűleg Phenjan áll egy Dél-Korea ellen március 20-án végrehajtott nagyszabású cybertámadás mögött, amelynek több bank és a sajtó egy része is áldozatul esett. A támadásban harmincezer dél-koreai számítógép merevlemezét és háttértárait törölték.

Szakértők szerint egyébként elhanyagolható annak a valószínűsége, hogy Phenjan célba veszi Dél-Koreát, Japánt vagy bárki mást, hiszen ez az öngyilkossággal lenne egyenlő a phenjani rezsim számára, amely minden valószínűség szerint összeomlana egy válaszcsapás súlya alatt. Arról egyébként, hogy a kilövésre váró Muszudan rakéta valójában milyen hatékony fegyver, csak feltevések vannak, Észak-Korea még soha nem tesztelte a korábban Nodong-B és Taepodong-X néven is ismert rakétát, hatótávolságáról pedig élesen eltérő becslések születtek. Amíg az izraeli hírszerzés szerint egy Muszudan 2500 kilométerig képes hatolni, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség 3200, más források négyezer kilométeres hatótávolságról beszélnek.

Az észak-koreai rakétakilövéssel kapcsolatban vannak önmérsékletre intő hangok is. Samuel Locklear tengernagy, a csendes-óceáni amerikai erők parancsnoka egy keddi szenátusi meghallgatáson felmerült kérdésre úgy válaszolt, az észak-koreai rakétát csak akkor indokolt lelőni, ha az Egyesült Államokat vagy regionális szövetségeseit akarják támadni vele, mindegyiket nem kell elfogni.

Annak ellenére, hogy egy észak-koreai támadás valószínűtlen, elővigyázatosságra hivatkozva Kínában több utazási iroda is felfüggesztette utak szervezését Észak-Koreába, amelynek Peking gyakorlatilag az egyedüli szövetségese az egész világon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.