Teljes orosz-amerikai kémcsere Bécsben
Beismerő vallomásuk jutalmául megúszták az akár öt év börtönt, viszont azonnali kitoloncolás lett a sorsa az Egyesült Államokban a múlt héten lefülelt orosz ügynökháló 10 tagjának. Ezt csütörtökön rendelte el egy New York-i biró, és azonnal fel is szállt velük a repülőgép Európafelén. Cserébe, mint orosz források közölték, Dmitrij Medvegyev államfő négy, a Nyugat javára való kémkedésért elitélt személynek kegyelmezett meg, szintén elvárva, hogy ezért bűnösnek ismerjék el magukat. Köztük van Igor Szutyagin, egy fiatal atomszakértő, akit 2004-ben 15 év börtönre itéltek kémkedésért, valamint a moszkvai hirszerzés három egykori munkatársa.
A hidegháború vége óta példátlan ügylet lebonyolítására egy orosz és egy amerikai repülőgép szállt le Bécs repülőtéren. A csere másfél óráig tartott. Ez idő alatt a két gép között egy fekete színű, elsötétített ablakú járművel szállították az alku tárgyát képező tizennégy embert, ami után előbb az orosz, majd az amerikai gép hagyta el a repteret. Az osztrák hatóságok szigorú hírzárlatot rendeltek el az akció idejére. A brit sajtó később beszámolt arról, hogy az ügyletben használt amerikai repülőgép, fedélzetén az Oroszországból kiengedett négy emberrel, a dél-angliai Oxfordshire-ben lévő katonai támaszponton szállt le. Azt nem lehetett tudni, hogy a gépnek mi lesz a következő állomása.
Az orosz külügyminisztérium pénteken azt közölte, hogy az orosz és az amerikai vezetés utasítására a hírszerző szolgálatok - az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) - emberiességi megfontolások alapján és az elvi fontosságú konstruktív partnerség jegyében, összhangban az orosz és az amerikai törvényekkel, egyidejűleg kicserélik az Egyesült Államokban vád alá helyezett tíz orosz állampolgárt négy oroszországi elítéltre.
Az amerikai visszhangok kiemelik, hogy feltűnően gyorsan egyezség született, és ezt azzal magyarázzák: Washington és Moszkva minél hamarabb szeretne túllépni a kinos ügyön kapcsolataik deklarált "újrainditása" után. A pénteki Washington Post szerint Barack Obama elnök nem beszélt külön Medvegyevvel, de rábólintott a megállapodásra. Megfigyelők mindamellett rámutatnak: noha az ügynökbotrány, különösen a hálózat kiterjedtsége miatt a hidegháborút idézi fel, konkrét kémtevékenységről és nemzetbiztonsági károkról nem beszélnek amerikai részről.
Olyan „alvó ügynökökről” van szó, akiknek a feladata a kapcsolatépités volt meghatározó washingtoni és New York-i körökben. Mint arról lapunk is beszámolt, összeesküvés (illetve közülük egyesek esetében pénzmosás) miatt vonták őket felelősségre. Mivel még diplomáciai fedésük sem volt, az amerikai illetékesek tudta nélkül dolgoztak idegen kormánynak - ez önmagában büntethető. Mire a beismerő vallomásukra került a sor, elismerték a kémkedést - egyúttal mentesültek a pénzmosás vádja alól, amelyért pedig hosszú ideig rács mögött maradhattak volna. Csakúgy, mint oroszországi "pandantjaik", akik közül az amerikai értékelés szerint többen sem egészségesek, és ez szerepel a washingtoni külügy a kémcserére vonatkozó indoklásában.
Mint emlékezetes, az ügy azért most - pár nappal Obama és Medvegyev közös, júniusi hamburgerezése után - robbant ki, mert az FBI egyesek szökésétől tartott. A több szövetségi államban lefülelt hálózat tagjai az elmúlt hetekben a média, nem utolsósorban a bulvársajtó negativ sztárjai lettek egy John le Carré krimibe illő életükkel több országban is. Az orosz születésű Anna Chapman viharos és színes magánéletéről és KGB-s apjáról is cikkeztek. Juan Lázaro egy hete bűnösnek vallotta már magát, de mostanra orosz neve is kiderült: Mihail Vaszenkov. Azt mondta, szeretett fia kedvéért sem marad hűtlen a "szolgálathoz." Párjának, a perui születésű New York-i újságirónőnek, Vicky Pelaeznek - ügyvédje szerint - az oroszok szabályos életjáradékcsomagot ajánlottak, benne kétezer dolláros havi apanázzsal és költségtéritéssel.
A tizenegyedik lefülelt személy, Christopher Metsos továbbra is szökésben van, miután Cipruson óvadék ellenében szabadlábra helyezték, és meglépett. Az ügy egyik európai szála, hogy Londonban és Dublinban állitólagosan felhasznált hamis útlevelekkel kapcsolatban vizsgálódnak, ami az év eleje óta nem annyira a hidegháborút, mint egy Hamasz-vezető dubai meggyilkolásának körülményeit idézi fel.
Az Újratöltés politikája
Az "Újratöltés" politikájának, a Kreml és a Fehér Ház további közeledésének jele a kémbotrány gyors lezárása. Az orosz külügyminisztérium szerint a konfliktus nem hat a két ország kapcsolatára, sőt, a cserével lezáruló befejezés inkább a két fél konstruktív hozzáállását erősíti.
Igaz, a "kémcserének" akadtak kritikusai is az orosz parlamentben: - Eddig azt mondtuk, nem tudjuk kik ezek a személyek, aztán elismerjük, hogy a mi embereink. Ki fog ezek után a szerveink szolgálatába állni? - tette fel a kérdést a populista Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Orosz Liberáils Demokrata Párt képviselője. Szergej Ivanov szerint Moszkva következetlen álláspontja károkat okozhat a felderítési hálózatnak. Ugyanakkor a parlament kétharmadát birtokló Egységes Oroszország ügyvezetője válaszában méltatta a megállapodást. Borisz Grizlov szerint a külügyminisztérium nem is tehetett mást, mint segítséget nyújtott a vádlottak kiszabadítására, azok után, hogy kiderült: orosz állampolgárokról van szó.
A Ria Novosztyi orosz hírügynöksége szerint az orosz kémhálózat egyetlen nem orosz származású érintettje, Vicky Pelaez csupán egy hetet fog Oroszországban tölteni. Az 54 éves perui-amerikai kettős állampolgár visszatér dél-amerikai szülőhazájába, egyúttal visszautasítva a neki Moszkvában feklínált lakást és a kétezer dolláros életjáradékot is. Pelaez New Yorkban egy spanyolnyelvű lapnak dolgozott a kilencvenes évektől. A bíróság őt az orosz fél és a kémek közötti pénzek mozgatásával vádolta a bíróság, amit az asszony elismert. Pelaez férje a szintén letartóztatott Juan Lazaro, aki valójában Mihail Vaszinkov orosz állampolgár. Pelaeznek a férfival egy közös 17 éves, és egy korábbi házasságából származó 38 éves fia van. Egyikük sem utazik szüleik után, noha az orosz ajánlat ezt is lehetővé tette.
Moszkva négy elítélt orosz állampolgárt ad Washingtonnak a tíz kémért cserébe. Amnesztiájukról Dmitrij Medvegyev államfő csütörtökön rendelkezett. A négy személyből a legismertebb az 1999-ben letartóztatott, majd 15 évre elítélt Igor Szutyagin hadtörténész, aki az orosz vádak szerint új atom-tengeralattjárókra vonatkozó hadititkokat adott át egy brit cégnek. (Az Echo Moszkvi orosz rádió szerint ő végül Nagy-Britanniában telepedik le, míg a többiek az Egyesült Államokban.)
A másik három személy az orosz titkosszolgálatnak dolgozott. A legkevésbé ismert közülük Gennagyij Vaszilenko, aki még a szovjet KGB-ben tevékenykedett. A nyolcvanas évek végén megvádolták azzal, hogy az amerikai szolgálatnak kémkedik, a vádat azonban ejtették, bár az alezredest lefokozták. A férfi a Szovjetunió felbomlása után egy tévétársaság biztonsági szolgálatát vezette. Hivatalosan illegális fegyvertartásért ítélték el három évre, és neve szóbakerült egy 2004-es moszkvai bombarobbantás kapcsán is, amely a Gazprom egyik leányvállalatűnak veztője ellen irányult. Bár három éves börtönbüntetése hivatalosan 2008-ban lejárt, a férfi nem szabadult. (Ny.G)