Telepeslakások épülnek a jeruzsálemi hotel helyén

Az izraeli hatóságok elkezdték vasárnap Kelet-Jeruzsálemben a volt Shepherd szálló épületének lebontását, hogy a helyén egy húszlakásos társasházat építsenek zsidó telepesek számára - jelentette egy fotóriporter a helyszínről.

A terv ellen kezdettől fogva tiltakoztak a palesztinok. A lebontás megkezdését követően Nabil Abu Rudeina, a palesztin elnök szóvivője leszögezte: Izrael ezzel romba döntötte annak esélyét, hogy a palesztinok visszatérjenek a béketárgyalásokhoz. Nyomatékosan elítélte az izraeli akciót Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki vasárnapi nyilatkozatában leszögezte, hogy a kelet-jeruzsálemi ódon szálloda a palesztinok számára jelképpel bír. Ashton megismételte, a zsidó telepek (a megszállt területeken) törvénytelenek.

Rendőrségi védelem alatt három buldózer fogott hozzá az épület egy részének lerombolásához. "Az épület északi felét bontják le, és az izraeli hatóságok a helyén telepesek számára húsz lakást akarnak építeni, amelyek egy zsidó negyed magját fogják képezni" - közölte Haguit Ofran, a Békét Most! izraeli jogvédő szervezet egyik képviselője.

Miki Rózenfeld rendőrségi szóvivő megerősítette, hogy rendőrségi erőket vetettek be a helyszínen a nyugalom biztosítására. A megszállt területeken való telepbővítéseknek ez a része egyéb tervek mellett Irving Moskowitz amerikai milliomos nevéhez fűződik. Moskowitz kijelentette: célja, hogy zsidó népességűvé tegye Kelet-Jeruzsálemet.  A Shepherd szállót 1985-ben vette meg. Az építkezés terve már sok bírálatot kiváltott, köztük az Egyesült Államokét. Jeruzsálem keleti részét  az 1967. évi háborúban Izrael elfoglalta, majd egyoldalú döntéssel bekebelezte.

Száeb Erekát palesztin főtárgyaló korábban a bontási munkálatokkal kapcsolatban azt mondta: a palesztinok addig nem tárgyalnak Izraellel a békéről, amíg fel nem hagy az ilyen akcióival, és általában be nem fagyasztja a telepeslakások építését a megszállt Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet szeretnék megtenni leendő államunk fővárosává. Izrael viszont az ország örök és oszthatatlan fővárosának kiáltotta ki Jeruzsálemet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.