Teherán már 20 százalékra dúsított uránnál jár
Ali Akbar Szalehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője szerdán közölte, hogy országa öt kilogramm 20 százalékra dúsított uránt állított elő. Irán szerint az anyagra egy orvosi kutatóreaktorhoz van szüksége, és a dúsítás szintje messze alulmarad a 90 százalékos tiszta uránétól, amely az atombomba gyártásához szükséges. Amerikai illetékesek ennek ellenére aggodalmukat fejezték ki, hogy a művelet lépés lehet a nagyobb fokú dúsítás irányában. Az Egyesült Államok és szövetségesei azzal vádolják Iránt, hogy atomfegyver előállítására törekszik, Teherán cáfolja ezt. Az ISNA iráni hírügynökség szerdán idézte Szalehit, aki szerint Iránnak havonta másfél kilogramm 20 százalékosra dúsított nukleáris üzemanyagra van szüksége a kutatóreaktor üzemeltetéséhez. Egy amerikai „általános szakértői vélemény” szerint Iránnak egy éven belül atombombája lehet. Szenátusi meghallgatásán Ronald Burgess altábornagy, az Egyesült Államok katonai hírszerzésének (DIA) kifejtette: üzembe helyezett centrifugáival Irán ehhez elegendő mennyiségű magas fokon dúsított uránt állíthat elő. Az amerikai felderítésnek nincsenek pontos információi arról, hogy hány centrifugáról van szó, de a szakértői vélemények megegyeznek az egyéves időtartamot illetően. Burgess közlése nagyjából egybeesik Robert Gates védelmi miniszter nyilatkozatával. A Pentagon vezetője előző nap egy katonai repülőgép fedélzetén azt mondta: az irániak várhatóan még legalább egy évig nem lesznek képesek atomfegyvert gyártani.
Michele Flournoy védelmi államtitkár a szerdai szenátusi meghallgatáson emlékeztetett: Barack Obama elnök világossá tette, hogy minden lehetőség nyitott az iráni atomprogram megfékezésére, de a katonai megoldást lehetőleg el kell kerülni. A Fehér Ház jelen pillanatban a diplomácia és a nyomásgyakorlás keverékét tartja a leghatékonyabbnak.
Nem így gondolják viszont ellenzéki politikusok. John McCain szenátor, volt republikánus párti elnökjelölt azzal vádolta a kormányt, hogy szégyenlősen lép fel Iránnal szemben. Véleménye szerint csak az akadályozhatja meg, hogy Teherán atombombát készítsen, ha az Egyesült Államok határozottabban cselekszik. McCain nem mondta ki, hogy katonai akciót kellene indítani Irán ellen, de közvetve erre utalt, amikor úgy fogalmazott: az Egyesült Államok csőre töltött fegyvert szegez Iránnak, csak éppen nem képes meghúzni a ravaszt.
Az Egyesült Államok és más hatalmak azzal vádolják Teheránt, hogy a polgári célú, nukleáris energiatermelés álcája alatt atomfegyvert akar gyártani. Irán ezt határozottan tagadja.