Tárgyalás Jacques Chirac jelenléte nélkül
A 78 éves politikust azzal vádolják, hogy a csaknem két évtizedet átfogó párizsi polgármesterségének éveiben csaknem kéttucat esetben fiktív állásokat kreált párttársainak - vagyis a városházával fizettete ki a gaulleista pártban tevékenykedő magasrangú aktivisták bérét. A volt államfő tagadja a vádat.
A pernek már márciusban el kellett volna kezdődnie, de alkotmányossági aggályok miatt őszre csúszott - időközben a megfelelő instanciák úgy döntöttek, hogy a volt államfőre nem vonatkoznak a mentelmi szabályok és felelősségre vonható büntetőbíróságon.
Chirac a múlt hét végén levélben kérte a bíróságot, hogy egészségi állapotára való tekintettel tegye lehetővé távolmaradását a pertől, így hétfőn csak ügyvédei képviselték a tárgyalóteremben. Orvosai szerint Chirac egészségi állapota sokat romlott az elmúlt hónapokban - ügyvéde, Jean Veil hétfőn úgy fogalmazott a bíróság előtt, hogy a volt elnök „jelenleg nincs abban a helyzetben hogy több mint húsz évvel ezelőtt történt dolgokra képes legyen visszaemlékezni”. Veje, Frédéric Salat-Baroux azt állította, hogy apósának „nincs többé meg a memóriája ahhoz, hogy részt vehessen a tárgyaláson”. Egyes hírek szerint Chiracnál kezdődő Alzheimer-kórt diagnosztizáltak. Az orvosként is praktizáló Bernard Debré kormánypárti képviselő szerint a volt elnök feledékeny és nem ismeri fel korábbi munkatársait. - Nem kellene kihallgatási tortúrának alávetni őt - tette hozzá. Jean-Michel Baylet, a baloldali radikális párt elnöke szerint „ha Chirac tényleg beteg és fáradt, békén kell hagyni”.
E véleménnyel nem mindenki ért egyet Párizsban. Renaud Muselier képviselő például nyáron találkozott az egykori elnökkel és az volt benyomása, hogy a nagyothalláson kívül Chiracnak „semmi komoly baja nincs”. Az Anticor francia korrupcióellenes szervezet „manővernek” minősítette Chirac eljárását és követelte: bíróság kötelezze a volt államfőt, hogy jelenjen meg a tárgyalóteremben.