Tárgyalás az utolsó pillanatban
A magyar idő szerint késő este kezdődő találkozó gyakorlatilag az utolsó esélyt jelenti arra, hogy az amerikai törvényhozás vezetői megállapodjanak az adójogszabályokról és a költségvetési deficit csökkentéséről a január 2-i határidő előtt. Ha ez nem sikerül, akkor az ország „belezuhan a költségvetési szakadékba”, azaz automatikus megszorítások lépnek életbe a költségvetésben, lejárnak a George W. Bush által adott adókedvezmények és kétmillióan elveszítik munkanélküli-segélyüket.
A szenátorok már csütörtökön visszaérkeztek Washintonba, ám a Washington Post és a New York Times szerint érdemben a költségvetési helyzetről nem tárgyaltak, más ügyek voltak napirenden. Csak „nyomott” hangulatról és dühről számoltak be a lapok: a szenátorok ingerültek, amiért még mindig nem sikerült megoldani a helyzetet. John Boehner, a képviselőház elnöke vasárnapra a képviselőház tagjait is visszarendelte Washingtonba. Ám Boehner szerint is először a szenátusnak kell lépnie, és ebből a szempontból sokan előrelépésnek tekintették, hogy csütörtökön (hosszú idő után először) telefonon egyeztetett egymással Obama és a szenátus republikánus csoportjának vezetője. Mitch McConnell jelezte: hajlandó valamiféle megegyezésre.
Az utolsó pillanatban zajló egyeztetések ellenére a politikai elemzők és az amerikai sajtónak nyilatkozó törvényhozók egyaránt azt várják, hogy nem sikerül megállapodni a határidőig, csak január első heteiben. A Washington Post szerint ezt kezdik felismerni az eddig bizakodó piacok is: csütörtökön minden, a kongresszusból érkező hírre drámai kilengéseket mutattak a tőzsdék.