Egy hajszálon függ az elnök legitimitása

A Mohamed Murszi jogkörét kiszélesítő rendelet visszavonása, az alkotmánytervezetről szóló, december 15-re kitűzött népszavazás törlése és egy új alkotmányozó nemzetgyűlés összeállítása, amely összetételében tükrözi az egyiptomi társadalom sokszínűségét. Ezeket a követeléseket kell teljesítenie a elnöknek, különben engedetlenségi mozgalommal találja magát szemben.

Ezt közölte csütörtökön újságírók előtt Mohamed Waked, a Jog és Demokrácia Nemzeti Frontja nevű ellenzéki csoportosulás szóvivője. Majd megismételte Mohamed el-Baradeinek, a tavalyi, Hoszni Mubarak elleni tüntetések egyik prominens vezetőjének csütörtöki nyilatkozatát, miszerint Murszi elnöknek közbe kell avatkoznia, különben elveszíti legitimitását, amely egyébként is már csak hajszálon függ.

Tüntetők az elnöki palota előtt tegnap. Nem hisznek az elnöknek
Anti-Mursi protesters shout slogans during a protest in front of the presidential palace in Cairo, December 4, 2012. Egyptian police battled thousands of protesters outside President Mohamed Mursi's palace in Cairo on Tuesday, prompting the Islamist leader to leave the building, two presidential sources said. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)

Óráról órára növekszik a feszültség Kairóban, ahol november 22., az elnöki jogkör széles körű kiterjesztése óta valójában mindennapossá váltak a tüntetések. Az ellenzék Murszi lépését alkotmányos puccsnak minősítette, a nem a Muzulmán testvériség által jelölt képviselők elhagyták az alkotmányozó nemzetgyűlést, amely így a muszlim képviselők egyszínű szavazataival szövegezte meg az új alkotmányt, tiltakozásul beszüntették a munkát az alkotmánybíróság tagjai, s állandósultak az utcai tüntetések. Oda-vissza alapon, persze. Kivonultak a Murszi lépéseit ellenzők és a támogatók is, s ez torkollott szerda éjjel pokoli összecsapásokba.

– Pokoli éjszakánk volt. Murszi hívei felborogatták az elnöki palota előtti téren demonstrálók sátrait, a két csoport között ökölharc tört ki, de később lövések is eldördültek – mondta a Népszabadságnak telefonon a helyszínen tartózkodó Julien Baldacchino francia újságíró. A tömegverekedésnek legkevesebb hét halálos áldozata van és legalább 700-an megsebesültek. Úgy tudjuk, hogy az áldozatok az elnök hívei közül kerültek ki, a sebesültek azonban, akik között többen válságos állapotban vannak, mindkét tábort megtizedelték. Lőtt sebet kapott egy helyi kolléga is. Az Egyiptomi Újságíró Szövetség a Muzulmán Testvériség vezetőit vádolta az újságírót ért támadás miatt, mert nem biztosították a feltételeket a sajtó munkavégzéséhez. Ezt magam is tanúsíthatom – mondta Baldacchino –: hiába húztuk magunkra a sajtó feliratú mellényt, s próbáltunk a rendőrök mögött maradni, néhány követ mi is kaptunk a fejünkre.

A csütörtök reggelig tartó összecsapásokat követően a köztársasági gárda tankokkal és harckocsikkal vette körül az elnöki palotát, de a hadsereg közvetlenül nem avatkozott be. Aztán csütörtök dél tájban jött a gárda felhívása: biztonsági okokból a tüntetőknek ki kell üríteniük az elnöki palota előtti teret. A felszólításnak, ha vonakodva is, a legtöbben engedelmeskedni látszottak, noha mára mindkét tábor tüntetést hirdetett ugyanoda. Közben az elnöki palotában egymásnak adták a kilincset a konfliktus megoldásán ügyködők.

– Murszi a fő felelős azért, ami most történik. Ha sürgősen nem lép közbe és nem állítja le a vérfürdőt, a forradalmat fogadjuk el legitimnek és nem az alkotmányt – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján az imént már idézett el-Baradei. Részt vett a sajtótájékoztatón az elnökválasztáson szintén indult Habdin Szabahi és Amr Músza, az Arab Liga korábbi főtitkára is, akik csatlakoztak el-Baradei mozgalmához, a Nemzeti Felszabadítási Fronthoz, amely Murszi önkényuralmi lépéseire adott válaszul született. El-Baradei korábban kijelentette: Murszi lényegében új fáraóvá kiáltotta ki magát, miután egy elnöki rendelettel megfellebbezhetetlen jogkörrel ruházta fel magát. Ellenzik a kizárólag az iszlamisták érdekeit szolgáló új alkotmánytervezetet is, amely figyelmen kívül hagyja a liberálisok, a nők és az egyiptomi lakosság 10 százalékát kitevő keresztények jogait.

– Nagy veszélyben van Egyiptom – mondta a párizsi Le Figarónak adott csütörtöki interjúban Tahani al-Gébali, az alkotmánybíróság alelnöke. Megállíthatatlanul pörög az erőszak spirálja, s megszólalásig hasonló a helyzet a Mubarak megdöntését megelőző forradalmi időszakhoz. Az elnöki palota előtti tiltakozók becsapva érzik magukat és már Murszi távozását követelik. A különbség az „arab tavaszhoz” képest, hogy míg akkor a lakosság túlnyomó része a „fáraó” távozását követelte, Murszi mögött most ott állnak a muzulmán tömegek. Al-Gébali azt is elmondta a Le Figaro újságírójának, hogy szinte lehetetlenné vált a bírák munkája. Az alkotmánybíróság épületét vasárnap muzulmán hívek kerítették be, a bíróság épületébe tartó hivatalnokokat sértegették, inzultálták, maga al-Gébali pedig halálos fenyegetéseket kapott a mobil telefonjára. Ez a tűrhetetlen helyzet valójában azóta tart, hogy Murszi elfoglalta elnöki hivatalát, s nyomban háborút indított a bírói hatalom ellen, megpróbálta akadályozni a bírók munkáját, illetve negligálta döntéseiket. A parlament alsóházának feloszlatását például – amelynek megválasztását az alkotmánybíróság törvénytelennek minősítette – soha sem fogadta el.

A feszült helyzetet mi sem jellemzi jobban, mint hogy a szunnita iszlám legtekintélyesebb intézményének számító kairói al-Azhar egyetem felszólította csütörtökön az államfőt, hogy függessze fel a saját hatásköreit kibővítő rendeletet. De hogy az elnöki palotában sincs minden rendben azt jól jelzi, hogy tegnap lemondott Murszi hat tanácsadója, s az állami televízió elnöke is jelezte, nem tudja tovább támogatni az államfő politikáját és távozik posztjáról.

Murszi csütörtökön tárgyalt a hadsereg főparancsnokával, a védelmi, az igazságügyi és a belügyminiszterrel; valamivel később tartott televíziós beszédében az elnök az erőszak ellen szólalt fel, és szombatra rezidenciájára, nemzeti párbeszédre hívta az ellenzéket. A megbeszélés témája Murszi szerint az lenne, hogy mi történjen Egyiptommal az alkotmányról szólónépszavazás után, noha az ellenzék magát az alkotmánytervezetet utasítja el. Ha az alkotmányt elutasítják a referendumon, új alkotmányozó gyűlést hívok össze – jelezte az elnök.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.