Támadójaként azonosította az IMF-vezért a szobalány
A New York-i Sofitel szálloda 32 éves szobalánya, aki nemi erőszak kísérletével vádolta meg Dominique Strauss-Kahnt, vasárnap hivatalosan a támadójaként azonosította a Nemzetközi Valutaalap francia vezérigazgatóját (Strauss-Kahnt az amerikai filemkből ismert koreográfia szerint több, egymás mellett álló személyből választotta ki támadóját). Strauss-Kahn, akit a New York-i rendőrség előző nap az Air France repülőgépéről szállított le, az ügyvédjei szerint ártatlannak vallja magát. Az IMF vezérigazgatója nem volt hajlandó vallomást tenni, de önként alávetette magát orvosszakértői vizsgálatnak. A New York-i helyszínelők a szállodában DNS-mintákat vettek.
Strauss-Kahn felesége, az elsimert francia újságírónő Anne Sinclair közölte, hisz fárje ártatlanságában. "Egy pillanatig sem hiszem el a férjem ellen felhozott vádakat" - mondta az AFP hírügynökségnek még vasárnap. A rendőrség szexuális bűncselekménnyel, nemi erőszak kísérletével és törvénytelen fogva tartással vádolja a volt francia pénzügyminisztert. A szexuális zaklatás és a nemi erőszak kísérlete egyaránt súlyos bűncselekmény, amelyért akár 15-20 év börtönbüntetést is kiszabhatnak rá. A hazájában DSK-ként is emlegetett IMF-vezér állítólag személyes úton volt New York-ban, és nem élvez diplomáciai mentességet.
Dominique Strauss-Kahn hétfőn jelenik meg először a bíróság előtt, amikor a vele szemben emelt vádakban az előzetes bejelentés szerint ártatlannak fogja vallania magát. A bíró ekkor dönt arról is, hogy mekkora óvadék ellenében védekezhet szabadlábon. "Fáradt, de jól van" - mondta az IMF-vezérről egyik ügyvédje.
Az IMF-ben az ügy miatt a szervezet második emberét, John Lipskyt nevezték ki ügyvezető vezérigazgatóvá, s a valutaalap háza táján elterjedt, hogy Strauss-Kahn az ellen felhozott vádak súlya miatt hamarosan lemond.
Politikai ellenfelei csalták csapdába? - Franciaország sokkban
Bombaként robbant Strauss-Kahn letartóztatásának híre Franciaországban, hiszen ő lehetett volna a 2012-es francia elnökválasztáson a szocialisták jelöltje. Korábbi felmérések szerint komoly esélye lett volna a népszerűtlen Nicolas Sarkozy legyőzésére, és a baloldal megújítására - bár, Strauss-Kahn hivatalosan még nem jelentette be, hogy indulna a választáson. Ugyanakkor, ha a vádak igaznak bizonyulnak, az megsemmisítő csapást mérhet a megosztott szocialistákra.
A BBC tudósítója szerint Franciaországban megosztottak a reakciók, és óvatosan fogadták a letartóztatás hírét. Egyesek nemzeti szégyenként élik meg az ügyet, míg másokban komolyan felmerült, hogy Strauss-Kahn politikai ellenfelei csalták csapdába.
A jobboldali francia kormány álláspontjában az ártatlanság vélelméhez tartja magát. Ugyanakkor Jacques Attali, a néhai Francois Mitterand elnök tanácsadója ugyanakkor már arról beszélt, hogy Strauss-Kahn kiesésével Martine Aubry vagy Francois Hollande lesz a szocialista párt államfőjelöltje.
Már volt hasonló ügye
A 62 éves Dominique Strauss-Kahn vezérigazgatói posztját, és politikai helyzetét három évvel ezelőtt már megingatta egy szexbotrány. Az IMF-főnök ellen hatalmi visszaélés gyanújával 2008-ban vizsgálat indult egy magyar beosztottjával folytatott szerelmi viszonya miatt. A vezérigazgató tekintélyét alaposan megtépázó ügyről akkor az IMF közleményt adott ki, amely szerint az igazgatótanács helytelenítette, súlyos tévedésnek nevezte Strauss-Kahn rövid házasságtörő viszonyát. Az IMF-vezér akkor nyilvánosan bocsánatot kért az ügy miatt. A valutaalap a mostani ügyet azonban nem kommentálta.
(hiradu.hu/BBC)