Támadás a caracasi zsinagóga ellen

Tizenöt fegyveres hatolt be a caracasi központi zsinagógába. Megrongálták az épületet és a kegytárgyakat, és Izrael-ellenes feliratokat írtak a falakra. A kormány elítélte a támadásokat. Venezuela korábban a gázai offenzíva miatt megszakította a diplomáciai kapcsolatot Izraellel.

A venezuelai kormány elítélte szombaton a főváros központi zsinagógája elleni támadást. Jesse Chacón tájékoztatásügyi miniszter közölte, hogy vizsgálatot indítottak a tettesek felderítésére. Nicolas Maduro külügyminiszter ugyancsak azonnal nyilatkozott, és ígérte a bünelkövetők kézrekerítését és bebörtönzését.

Az AFP a caracasi izraelita közösség illetékeseire hivatkozva jelentette be, hogy hajnalban mintegy 15 fős csoport, néhányan közülük fegyverrel, behatoltak a Maripérez kerületben lévő zsinagóga épületébe, majd öt órán át tartózkodtak bent. Izrael ellenes feliratokat írtak a falakra, kegytárgyakat törtek össze és megszentségtelenítették a helyiséget, ahol a Tóra-tekercseket is őrzik. A biztonsági kamerákat megrongálták, és elvitték a videofelvételeket, amelyek rögzíthették a támadást.

A tájékoztatási miniszter tiltakozott azon sajtókommentárok miatt, amelyek a Chávez-kormány felelősségét boncolgatták a zsinagóga elleni támadásban. Chacón leszögezte: egyrészt tény, hogy Venezuela hivatalosan megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel a gázai agresszió több száz civil palesztin áldozatával való szolidaritás jeleként, ugyanakkor más a kormány viszonya Venezuela zsidó lakosságával, hiszen velük "kitúnő a kapcsolat".

A miniszter miközben a leghatározottabban elítélte a zsinagóga elleni támadást, és nem zárta ki, hogy provokációról lenne szó, amelynek célja a további feszültségkeltés és a közhangulat elmérgesítése a közelgő, február 15-i referendum előtt. Az elmúlt napokban, hetekben már amúgy is kiéleződött a helyzet. Elsősorban az egyetemisták rendeznek - nem ritkán a rendőrséggel is össszecsapva - demonstrációkat a referendum ellen.

A két hét múlva esedékes népszavazás tétje az, hogy töröljék az alkotmányból azt a szövegrészt, amely két terminusra korlátozza a választott tisztségviselők, így a köztársasági elnök és a tartományi kormányzók illetve polgármesterek mandátumát. A XXI századi szocializmus programját hirdető Hugo Chávez tábora azzal indokolja az alkotmánymódosítást, hogy az éppen tíz éve, 1999 február 1-én beiktatott államfő által kezdeményezett szociális reformok megszilárdulásához, folytatásához további időre van szükség. Chávez mandátuma 2013 februárjáig tart. A referendum eredményétől függ, hogy újra indulhat-e az elnökválasztáson, vagy távoznia kell a hatalomból.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.