Találgatják az Obama-kormány névsorát
Barack Obama környezetében eddig szándékosan külön kezelték a kormányalakítás ügyét a kampánytól, de nagyon komolyan készültek a hatalomátvételre. A készülődésre azért is nagy szükség van, mert – különösen a gazdasági ügyekben – azonnali döntési kompetenciával kell átvenni a tárcákat, nem lehet a bársonyszékben beletanulni a munkába.
Az amerikai média persze vadul találgat. A különösen jól értesült Washington Post és New York Times tucatnyi nevet emleget az esélyesek között.
Fehér Ház, kabinetfőnök:
Az amerikai kormány legnagyobb hatalmú tagja, az elnök jobb keze. Rahm Emanuel, Illinois állam egyik alsóházi képviselője, jelenleg a negyedik legmagasabb szintű demokrata kéviselő az egyértelmű esélyes; Obama már fel is ajánlotta neki a pozíciót. A 49 éves, "Rahmbo" becenevű, kíméletlen profi hírében álló Emanuel Obama közeli barátja Chicagóból. Ismeri a Wall Streetet, ahol befektetési bankárként milliókat keresett, valamint a poolitikai arénát is. Ő áll a a demokraták 2006-os kongresszusi hatalomátvétele mögött. Clinton tanácsadója is volt a 90-es években.
Emanuel még nem döntött, mert lehet, hogy inkább a Képviselőházban maradna, ahol esélyesnek tartják a házelnöki címre is néhány éven belül. Ennek ellenére a New York Times szerint el fogja fogadni a megbízatást.
Védelmi miniszter:
Robert Gates jelenlegi védelmi minisztert esélyesnek tartják arra, hogy Obama alatt is posztján maradjon. (Amerikában gyakran neveznek ki az ellenzékből kormánytagokat.) Ha mégsem kapja meg az állást, vagy visszautasítaná, a New York Times szerint a volt hadügyminiszter-helyettes, John J. Hamre lehet a befutó, esetleg a volt haditengerészeti miniszter, Richard J. Danzig.
Külügyminiszter:
Ha Robert Gates távozik, Obama a republikánus oldalon kereshet külügyminisztert. Richard G. Lugar indianai szenátor vagy Chuck Hagel nebraskai szenátor esélyesnek látszik ebben az esetben. A demokrata oldalon egyértelműen John Kerrynek áll a zászló. Kerry, 2004 demokrata elnökjelöltje volt, jelölő gyűlésén tűnt fel Obama először az országos politika színpadán.
Nemzetbiztonsági Főtanácsadó:
James B. Steinberg, aki már betöltötte a helyettes főtanácsadói pozíciót, esélyes lehet. Felvetődött Gregory B. Craig, egy violt külügyminisztéiumi tisztségviselő neve is. Richard Danzig, valamint Dennis Ross volt közel-keleti különmegbízott, szintén az esélyesek között lehet.
Pénzügyminiszter:
Larry Summers, Clinton egyik pénzügyminsztere, közgazdász. Minisztersége után a Harvard Egyetem elnöke lett, Obama egyik fő tanácsadója gazdasági ügyekben.
Timothy Geithner, a New York állami jegybank elnöke, korábbi pénzügyminisztériumi csúcsvezető. New Yorkban rengeteg nagyon fontos tapasztalatot szerzett a nagy pénzintézetek működéséval kapcsolatban. Ez rontja is az esélyeit, mert a helyére a mostani érzékeny helyzetben kellejne mást találni.
Paul Volcker, a nyolcvanas éveiben járó volt szövetségi jegybankelnök. Valószínűbb, hogy tanácsadó lesz.
A Washington Post szerint áhítozik a miniszteri székbe Laura Tyson, anno Clinton gazdasági tanácsadó testületének elnöke, a Berkeley egyetem professzora. Nem sok esélyt adnak neki, de más pozícióban viszontláthatjuk még.
Gazdasági Miniszter:
Penny S. Pritzker, egy chicagói milliárdos üzletasszony, az Obama-kampány pénzügyi igazgatója lehet a befutó.
Egészségügyi miniszter:
Howard Dean, a demokrata párt országos bizottságának elnöke, orvos. Ő lehet az egyik esélyes jelölt.
Lakhatási és városfejlesztési miniszter:
James E. Clyburn Dél-Karolina alsóházi képviselője lehet az egyik jelölt.
Közlekedési miniszter:
-- Mortimer L. Downey, a Clinton-kormányok közlekedési miniszter-helyettese nyolc éven át, vezeti az átmenet munkálatait. Konkrét jelöltekről nincs információ. Federico Pena volt miniszter is segít az átállásban.
Nemzeti Gazdasági Tanács:
Koordinációs feladat. A gazdasági élet különböző szereplői és a kormányzat kapcsolattartásának most fontosnak tartott vezetője lehet több ember is, akik Obama kampányában a gazdasági kérdésekkel foglalkoztak.
Daniel Tarullo, a Georgetown egyetem jogi karának professzora, aki régóta Obamával dolgozik és a leendő elnök kedveli.
Jason Furman, aki Obama elnökjelöltté történt kinevezésekor csatlakozott a szenátor csapatához.
Több Wall Streetről elcsábítható banki és pénzügyi szakember, akik dolgoztak Obamával. Ilyen például Josh Steiner, Clinton pénzügyminisztériumi kabinetfőnöke és a Quadrangle Group befektetési csoport alapítója.
Energiaügyi Miniszter:
Ed Rendell, Pennsylvania demokrata kormányzója.
David Jones nyugalmazott tábornok, aki a kereskedelmi kamarával dolgozott sokat energiaügyekben.
Fred Smith, a FedEx gyorsposta vezérigazgatója, aki energia-ügyekben is aktív.
Miután az Energiaügyi Minisztérium elsősorban az atomfegyverekkel és nukleáris hulladékkal foglalkozik, energiapolitikával csak kevésbé, a Washington post szerint nem volna meglepő, ha olyan szakértőt neveznének ki az élére, aki atomügyekben jártas. A széndioxid-kibocsátás csökkentése az egyik legfontosabb feladata lesz a minisztériumnak.
Ernest J. Moniz, a Massachusetts-i Műszaki Egyetem (MIT) professzora a széndioxid-kibocsátáscsökentés szakértője.
Obama egy éve rendszeresen beszél a New York-i pénzügyi világ nagyágyúival, akik közül sokan több posztra is esélyesek lehetnek. Ilyen Lewis Alexander, a Citigroup közgazdásza; David Lipton, szintén a Citigrouptól (volt pénzügyminiszter-helyettes); a volt pénzügyminiszter Robert Rubin fia, James, aki most a BC Partners nevű bekfektetési alap munkatársa; Eric Mindich, az Eton Park Capital befektetési alaptól; és Michael Froman, Rubin volt kabninetfőnöke és Obama ismerőse a Harvard jogi karról. Jan Hatzius, a Goldman Sachs közgazdásza, szintén érdeklődik a kormányzati munka iránt.
Kereskedelmi különmegbízott:
A Szövetségi Kommunikációs Bizottság votl elnöke, Reed Hundt érdeklődött az állás iránt.