Taktikai játszmák és szivárogtatás a skót népszavazás előtt
Zászlót cserélnének Russell Cheyne / Reuters |
A nagy felzúdulást keltő információ napvilágra kerülését követően Alex Salmond azzal vádolta meg a brit kormányt, hogy szándékosan szivárogtatta ki az információt, és a pánikkeltéssel rontani akarta a függetlenségpártiak esélyeit a közelgő népszavazáson. Salmond továbbá követelte, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben, és egy dühös nyilatkozatban azt mondta, ez az eset is jól példázza, hogy az uniópárti tábor milyen taktikákkal igyekszik megnyerni a népszavazást.
A szivárogtatással megvádolt kabinetfőnök azonban Salmondnak írott levelében azt állította, szó sincs arról, hogy a kormány nyilvánosságra hozta volna az információt, hiszen csupán egy újságírói kérdésre válaszolva erősítették meg az RBS költözésére vonatkozó értesüléseket. Elmondása szerint ezt azért tették, mert a „pénzügyi stabilitás megtartása" szempontjából rendkívül fontos információként értékelték.
Hat nappal a népszavazás előtt a két tábor mindent bevet, hogy hasson a skótokra. A közvélemény-kutatások tanúsága szerint naponta változik az elszakadás- és az uniópártiak aránya. Míg néhány napja az igen-szavazók voltak előnyben, addig friss adatok szerint jelenleg 52 százalékkal az uniópártiak vannak többségben.
Az arányok megváltozásában szerepet játszhatott a RBS-t érintő szivárogtatás, valamint az, hogy egyéb bankok is megpendítették, Skócia kiválása esetén kivonulnak Skóciából, illetve az egyik legnagyobb brit áruházlánc, a John Lewis is bejelentette, növelik az árakat.