Tajvan újabb amerikai fegyvereket akar vásárolni
Tajpej az újabb vásárlással meg akarja erősíteni az egyensúlyt a szárazföldi Kína haderejével szemben. Olyan fegyvereket vásárol az Egyesült Államoktól, amelyekkel célja, hogy nagyobb önbizalma legyen a Kínával folyó megbékélési folyamatban, és hitelesebb legyen elrettentő ereje" - közölte vasárnap Kao Hua-csu tajvani védelmi miniszter, akit a helyi katonai hírügynökség idézett.
A 6,4 millió dolláros keretszerződésben Patriot típusú rakétaelhárító rakéták, aknakereső hadihajók és Black Hawk típusú helikopterek szerepelnek. Ennek az ügyletnek a nyilvánosságra hozatala után Kína bejelentette, hogy felfüggeszti katonai csereprogramjait az Egyesült Államokkal, valamint "megfelelő szankciókat vet ki az érintett amerikai cégekre".
Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai külügyminiszter pénteken a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferenciát megnyitó beszédében kijelentette: a Tajvannak történő fegyvereladások nyilvánvalóan sértik a nemzetek közötti viselkedési kódexet, valamint a Kína és az Egyesült Államok közötti hatályos egyezményeket.
Tajpej pénteken arról tett bejelentést, hogy három szállítóhelikoptert vásárol a francia-német Eurocopter vállalattól 80 millió euró értékben. Az EC225 típusú légi járműveket 2011 végén szállítja le az európai vállalat a távol-keleti szigetországnak. Noha a kereskedelmi kapcsolatok szorosak az Európai Unió és Tajvan között, ez mindössze a harmadik eset az utóbbi 17 évben, hogy Tajvan Európából rendel katonai eszközöket. A 90-es évek elején Lafayette osztályú hadihajókat és Mirage típusú vadászgépeket vásárolt Franciaországtól, mire Kína - amely területéhez tartozónak tekinti a szigetet - bezárta a dél-kínai Kantonban működő francia konzulátust, és francia cégek elestek több nagy értékű kínai szerződéstől.
Várhatóan a mostani helikopterügylet is megterheli az EU és Kína viszonyát, de Peking haragja elsősorban Washingtonra irányul a fegyvervásárlási ügyekben; Kína és Tajvan viszonya ugyanis jelentősen enyhült azóta, hogy 2008 májusában a Kína-barát Ma Jing-zsou (Ma Ying-jeou) lett a szigetország elnöke.