Dobogós a Magyar Közösség Pártja
A második helyen a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) áll 11 700 taggal. Ez a szám a négy évvel ezelőtti adatokhoz képest azonban csaknem négyezerrel kevesebb. Harmadik helyen a Magyar Közösség Pártja található, stabil, mintegy tízezres tagsággal. Ezt a felvidéki politikai tömörülést a Bugár Béla vezette Híd párt követi, amelynek enyhén növekedett a taglétszáma: a 2011-ben rögzített 4472-höz képest 5350-re.
Fokozatosan javul a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) mutatója is, miután a magyarellenességéről és idült alkoholizmusáról elhíresült Ján Slotát a pártelnöki tisztségben a mérsékeltebb és jórészt az ország szociális gondjainak enyhítésére összpontosító Andrej Danko váltotta. Egy év alatt 2500-ról csaknem négyezerre nőtt az SNS-tagok száma.
Legnagyobb zuhanást az egykori kormánypárt, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) szenvedte el: amikor Mikulás Dzurinda volt a pártelnök és a kormányfő 7117 taggal büszkélkedhettek, Tibor Freso jelenlegi vezető viszont csupán 2900-zal kénytelen beérni. A kommunista párt (KSS) jelenleg 2100 tagot számlát.
Megkeresésünkre Grigorij Meszezsnyikov kifejtette, hogy a taglétszám ugyan fontos adat, de önmagában nem mindig jelzi a pártok támogatottságának mértékét. Ennél sokkal lényegesebb, hogy egy-egy politikai tömörülés progamjával és kampányával a voksolások idejére mekkora szavazótábort tud mozgósítani. Példaként a legstabilabb bázissal rendelkező Magyar Közösség Pártját hozta fel, amelynek jelenlegi támogatottsága 4,2 és 5 százalék között ingadozik, a Híd párté viszont 7 és 8 között.
„Legkirívóbb az egyik szlovák ellenzéki párt, az Egyszerű Emberek és Függetlenek (OlaNo) helyzete, amelynek hivatalosan mindössze négy tagja van, a felmérések szerint viszont a támogatottságuk állandóan meghaladja a 7 százalékot" - így a neves szlovák politológus, a pozsonyi Közügyek Intézetének (IVO) igazgatója.