Tábornokká avatták Mao unokáját

Vezérőrnaggyá léptették elő Mao Ce-tung (Mao Zedong) unokáját, Mao Hszin-jüt (Mao Xinyu), akit kutatóként ismernek Kínában, munkahelye a Hadtudományi Akadémia (AMS).

Az erről szóló hírt hétfőn közölte a kínai sajtó, de csupán annyit tudni, hogy az előléptetésre valamikor a hadsereg augusztus elsején ünnepelt 83. születésnapja előtt került sor. Tavaly ősszel már elhíresztelték, hogy nagyapja szülőföldjén, Hunanban tábornoki egyenruhát viselt, s már akkor híre ment, hogy ő a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg legfiatalabb tábornoka. Akkor 39 éves volt. A hírt később cáfolták. A rendfokozat mellé kapott "legfiatalabb" jelző azonban idén, 40 évesen is megilleti.

Mao Hszin-jüről (Mao Xinyu), Mao Ce-tung néhai kínai kommunista vezető unokája.
Hszian, 2010. augusztus 2. 2005. január 7-i kép MAO Hszin-jüről (Mao Xinyu), Mao Ce-tung néhai kínai kommunista vezető unokájáról, amint interjút ad a hsziani (Xi'an) katonai akadémián. A kínai sajtóban 2010. augusztus 2-án megerősített hír szerint Mao egyetlen, 40 éves fiúunokáját a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg vezérőrnagyává léptették elő. Mao Hszin-jü a kommunista Kína hadseregének eddigi legfiatalabb tábornoka. (MTI/EPA)

 A néhai államelnök Mao Ce-tung jól megtermett unokája Kínában ismert, de nem gyakori közéleti szereplő. Azon kívül, hogy a háborúkkal és katonai stratégiákkal foglalkozó kutatóközpont munkatársa, a kínai KISZ-ben is vezető tisztséget kapott, és tagja az országos népi politikai tanácskozó testületnek is. Doktori címet szerzett, és a róla szóló ismertető azt is megjegyzi, hogy több könyvet írt, köztük a "Nagyapám, Mao Ce-tung" címűt. Saját blogot vezet.

Mao Ce-tung az első feleségét, akit apja választása nyomán adtak hozzá, sosem fogadta el, és később elvette professzorának lányát, diáktársát, Jang Kaj-hujt (Yang Kaihui). 1930-ban az asszony és egyik kisfia a Kuomintang fogságába esett, az akkor 29 éves anyát kivégezték.

Maónak ebből a házasságából három fia született. Egyikük a koreai háborúban, 1950 novemberében egy bombatámadás következtében meghalt. A középső fiú Mao An-csing (Mao Anqing) volt, aki - vélhetően egy 1930-as rendőri verés miatt - enyhe szellemi fogyatékkal élt. Ő volt Mao Hszin-jü édesapja.

Mao An-csing soha nem vett részt aktívan a politikában, leginkább oroszról kínaira fordított. 1960-ban nősült, felesége - Mao Hszin-jü édesanyja - ugyanott dolgozott, ahol most gyermekük, s szintén megkapta a vezérőrnagyi rendfokozatot. Egyetlen gyermekük Mao Hszin-jü, akinek szintén van egy kisfia. Tung-tungnak (Dongdong) hívják, 2003-ban született.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.