Szvatopluk nem kell a pozsonyi várba
- A testület tudatosítja a nagymorva fejedelem történelmi jelentőségét, ám minden alkotásnak a művészet eszközeivel érzékeltetnie kell a megszületése idején ismert tudományos és történelmi tényeket, mert ezzel fejezi ki a közösség kulturáltságát. Nem ábrázolhat rég meghaladott mítoszokat és hamis elképzeléseket. Ráadásul a történelmi személyiségek életművét nem szabad pártcélok érdekében kisajátítani, méghozzá nem sokkal a parlamenti választások előtt – ismertette a testület álláspontját a Szlovák Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének munkatársa.
Marína Závacká szerint az alkotás végképp nem való a barokk várudvarba, esetleg máshol elhelyezhető, ha eltávolítják a tudománytalan „Szvatopluk, az ószlovákok királya“ feliratot, valamint azt a címert, amelyet a fasiszta Tiso-rezsimben használt a félkatonai Hlinka Gárda. A bizottság elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az alkotást a politikusok önkényességének dokumentumaként a pozsonyi múzeumban állítják ki vagy visszaszolgáltatják az alkotónak, Ján Kulichnak. Richard Sulík házelnök a testület javaslatának ismeretében bejelentette: mielőbb szeretne találkozni az agg szobrásszal, hogy kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak.
A jelentős nemzeti hagyományokkal rendelkező, jelenleg azonban nacionalista irányvonalat követő Matica slovenská kulturális szervezet vezetői máris tiltakoztak a szerintük elfogult és nemzetietlen döntés ellen. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a házelnök vagy más illetékes szlovák politikus nem nevezett ki hasonló szakértői testületet a révkomáromi Szent István lovasszobor vagy a Dél-Szlovákia több településén felállított, mítikus turul-emlékművek elbírálására.
A vitatott, hét és fél méter magas lovasszobrot Robert Fico felkérésére Ján Kulich, a letűnt rezsim egyik udvari művésze készítette el, akinek a nevéhez fűződik a pozsonyi monumentális munkásőr-szobor elkészítése, amelyet e rendszerváltás után távolítottak el. A miniszterelnök önkényes eljárása miatt, harminc neves szlovák képzőművész nyílt levélben fejezte ki felháborodását. - A mű számos kidolgozatlan elemmel és leegyszerűsített jelképpel a szocialista realizmus gyászos éveit juttatja az eszembe – szögezte le Roman Ondák neves szlovák képzőművész.
A művészek és a civil szervezetek tiltakozása ellenére a még hivatalban levő kormányfő Ivan Gasparovic államfővel és Pavol Paska akkori házelnökkel együtt egy héttel a szlovákiai választások előtt felavatta az alkotást.-Szvatopluk, a szlovákok királya hamarabb volt itt, mint Szent István a magyarok, vagy Szent Vencel, a csehek patrónusa – hangoztatta az ünnepségen Robert Fico.