Születésnapján szabadítanák ki a mianmari ellenzék vezérét
Obama helyi idő szerint pénteken Washingtonban kiadott közleményében az összes mianmari politikai fogoly azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását is követelte, valamint szorgalmazta, hogy az ázsiai országban kezdjenek párbeszédet a nemzeti megbékélésről. Az ellenzéki vezető és a többi politikai fogoly szabadon engedését követelte a juntától Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is a világszervezet New York-i székházában tartott sajtóértekezletén.
Aung Szan Szú Kji az elmúlt 21 évből 15-öt börtönben vagy házi őrizetben töltött, mert a demokráciáért küzd a katonai kormányzat által irányított országban. Szú Kji pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) 1990-ben megnyerte a parlamenti választásokat, a junta azonban meggátolta hatalomra jutását.
Az Egyesült Államok szankciókat tart érvényben Mianmar ellen az emberi jogok megsértése miatt. Az Obama-kormányzat tavaly szeptemberben úgy döntött, azzal igyekszik elősegíteni a demokratikus reformokat, hogy megpróbál közeledni a juntához. Kurt M. Campbell, az amerikai külügyminisztérium kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekkel foglalkozó államtitkár-helyettese májusi mianmari látogatása után azonban kifogásolta, hogy Rangun egyetlen olyan ügyben sem lépett előre, amely útját állja a kétoldalú kapcsolatok javulásának.