Születésnap miatt vége a bangkoki tüntetéseknek
A kormány távozását követelő tüntetők szerdán délben Bangkokban véget vetettek az országos rendőrfőkapitányság előtti tiltakozásnak. A Reuters szerint távozott az immár háromezer főre csökkent tömeg. Egy nappal korábban a kormányzati épületkomplexum kertjét is szabaddá tették a tüntetők, miután a kivezényelt rohamrendőrök 48 órán át vízágyúkkal és könnygázzal tartották vissza őket a miniszterelnöki hivatal elfoglalásától. Az átmeneti béke egyik megkapó jeleként szerdán rendőrnők vették át az épület őrzését. Helyszíni jelentések szerint a rendőrök és a tüntetők is Bhumibol Aduljadedzs királyt éltetve ünnepelték, hogy újra viszonylagos nyugalom van.
A Jinglak Sinavatra miniszterelnök és kormánya lemondását követelő tüntetők, a Demokratikus Civil Mozgalom aktivistái így most már csak a pénzügyminisztérium épületét tartják megszállva, illetve a demonstrációk központi helyszínén, a bangkoki Demokrácia Emlékműnél tartózkodnak még.
A napokon át tartó, öt halálos áldozattal járó zavargásokat Jinglak és a hadsereg három fegyverneme, valamint a rendőrparancsnokok találkozóján született megállapodásnak köszönhetően sikerült lecsillapítani. Ezután utasította a kormány a rendőrséget, hogy hagyjon fel a tüntetőkkel szembeni erőszakkal és a középületek védelmével is. Kimondva-kimondatlanul, de a gesztust Bhumibol Aduljadedzs király csütörtöki születésnapjára időzítették, hogy a Thaiföldön megkérdőjelezhetetlen tekintélyű uralkodó 86. születésnapját ne zavarja a tüntetések zaja, a születésnap ugyanis nemzeti ünnep is. A királypárti, a főváros gazdag és középrétegeit maga mögött tudó ellenzéki demokrata párti tüntetők maguk is kénytelenek voltak alkalmazkodni a helyzethez, hiszen a hadsereg egyelőre kizárja a beavatkozás gondolatát. A katonák egy hasonló, hónapokig tartó ellenzéki megmozdulás hatására hajtottak végre hatalomátvételt 2006-ban, és távolították el a hatalomból puccsal Jinglak bátyját, Thakszin Sinavatrát.
Az ellenzéki tüntetések vezetője, Szuthep Thaugszuban volt demokrata párti miniszterelnök-helyettes egy kedd esti nagygyűlésen ettől függetlenül világossá tette, hogy a harc addig folytatódik, amíg a „Sinavatra-klán” végleg el nem tűnik Thaiföld politikai életéből. Mint mondta, a király születésnapja tiszteletére szünetet tartanak, de már péntektől újra tüntetnek, mert a mostani „részgyőzelem” nem elég. Szuthep azt követeli, hogy Jinglak és kormánya a hatalmat egy „népi tanácsnak” adja át. Ez a népi tanács az ellenzéket a kudarctól védi: az utóbbi másfél évtizedben valamennyi választást Thakszin pártja, a száműzetése óta pedig az utódpártok nyertek meg a fővárosi és főleg az északi országrész szegény rétegeinek voksaival.
Jinglak azt ismételgeti, hogy ugyan kész mindent megvitatni az ellenzékkel, így akár lemondását illetve a parlament feloszlatását is, ám a hatalmat nem adhatja át ennek a „népi tanácsnak”, mert az nem választott szerv, tehát ilyen lépés alkotmányellenes lenne. Elmondta, hogy a kérdésről alkotmányjogászokkal is kész egyeztetni, hogy a „thaiok boldogsága” és a béke érdekében mindenki számára elfogadható megoldás szülessen.
A fő kérdés változatlanul az, hogy a kormányellenes demonstrációk felújulása esetén a hadsereg mit lép majd. Narong Pipathanaszai admirális, a haditengerészet parancsnoka újságíróknak még kedden azt nyilatkozta: “Mindenki egyetért, hogy a katonai erők nem kívánnak vezető szerepre törni ebben a helyzetben, nem lesz puccs, mert reméljük, hogy a feszültség csillapodik, és hamarosan miden visszatér a normális kerékvágásba”.
A bangkoki tőzsde mutatói már kedden a feszültség csökkenésének jelére emelkedni kezdtek, s a thai fizetőeszköz, a baht is erősödött, a megfigyelők szerint az admirális sajtónyiltakozatának hatására – írta a Reuters.