Szűkül a diplomáciai mozgástér a Krímben

Moszkva továbbra is a szélsőségesek veszélyére figyelmeztet.

Az orosz elnök hajthatatlan. Vlagyimir Putyin tegnap Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel folytatott telefonbeszélgetést, amelyben Moszkva már ismert álláspontját ismételte meg.

Oroszbarát önvédelmi egység a Krím félsziget fővárosában, Szimferopolban
Oroszbarát önvédelmi egység a Krím félsziget fővárosában, Szimferopolban
Vasily Fedosenko / Reuters

E szerint az autonóm köztársaságként Ukrajnához tartozó Krím parlamentje nem sértette meg a nemzetközi jogot, amikor jövő vasárnapra népszavazást írt ki arról: a régió Oroszországhoz csatlakozzon-e. Egyszersmind felhívta a figyelmet, hogy a szerinte alkotmányellenes puccsal hatalomra került új kijevi kormányzat semmit sem tesz az ultranacionalista és szélsőséges erők megfékezéséért.

Márpedig Moszkva éppen ezzel, az Ukrajnában élő oroszok védelmének szükségességével magyarázza a válság ügyében tett, a fegyveres beavatkozás lehetőségét is magában foglaló intézkedéseit. Ezt az álláspontot tükrözi az orosz külügyminisztérium emberi jogi megbízottjának tegnapi felhívása is.

Konsztantyin Dolgov felszólította a nemzetközi közösséget, akadályozza meg, hogy a tavaly november végén a kijevi főtéren, a Majdanon kitört kormányellenes megmozdulásokban és az azokat kísérő véres összecsapásokban kulcsszerepet játszó radikális nacionalista szervezet, a Pravij Szektor (Jobboldali Szektor) vezetője, Dmitro Jaros jelölt lehessen a május 25-i ukrajnai elnökválasztáson. Jarost, aki a hét végén jelentette be indulási szándékát, Oroszországban azzal gyanúsítják, hogy szélsőséges, terrorista akciókra szólított fel, ezért nemzetközi körözést adtak ki ellene – érvelt a diplomata.

Szerinte a radikálisok büntetlen garázdálkodása lejáratta az egész Majdant. Putyin elszánt bírálója, a hosszú börtönbüntetéséből tavaly amnesztiával szabadult orosz exoligarcha, Mihail Hodorkovszkij viszont a még mindig a kijevi főtéren táborozó tüntetők előtt azt mondta, hogy az orosz propaganda hazudik. „Nincsenek itt sem fasiszták, sem nácik” – idézte szavait a Reuters.

Moszkva ugyanakkor hajlandó párbeszédet folytatni a Nyugattal az ukrajnai helyzetről. Ezt már Szergej Lavrov külügyminiszter közölte, igaz, hozzátette: nem fogadják el azokat a törekvéseket, amelyek Oroszországot „majdhogynem a konfliktusban részes félként” akarják beállítani. Szavai szerint ugyanis a válságot nem hazája okozta, hanem mesterségesen keltették „geopolitikai megfontolásokból”. A megoldásához pedig teljesíteni kell az azóta elűzött ukrán elnök, Viktor Janukovics és az akkori ellenzék február 21-én nyugati közvetítéssel kötött megállapodását.

Lavrov amerikai kollégája, John Kerry visszafogottságra szólított fel, és arra figyelmeztetett, hogy a Krímben végrehajtott katonai akciók, provokációk, a félsziget Oroszországhoz csatolását célzó lépések ellehetetleníthetik a diplomáciai megoldást. Nagyszabású hadműveletek, összetűzések egyelőre nem voltak a Krímben, bár a gyakran egymásnak is ellentmondó, ellenőrizhetetlen helyszíni jelentések szerint az orosz vagy oroszbarát fegyveresek több –egyelőre inkább erődemonstráció célját szolgáló – akciót is végrehajtottak.

Elfoglaltak egy Oroszország és a Krím közötti kompátkelőt, megerősítették állásaikat a félsziget és Ukrajna szárazföldi határán, és szombaton egy ellenőrző pontnál figyelmeztető lövésekkel állították meg az Euró pai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Ács Gábor magyar alezredes vezette megfigyelőcsoportját, amely megpróbált bejutni a Krím területére. Arról is szólnak hírek, hogy működésképtelenné tettek több műszaki megfigyelőrendszert, rálőttek a határőrség egyik kisrepülőgépére, állítólag aláaknáztak egy gátat, tegnapra virradóra pedig több tucat teherautóból álló, feltehetően orosz katonai konvoj érkezett Szimferopolba.

A feszültséget jelzi az is, hogy Lengyelország bezárta szevasztopoli konzulátusát. A krími kormányzat, úgy tűnik, biztos a népszavazás eredményében, és már azon dolgozik, miként alakítsák át a félsziget infrastruktúráját, miután a térség csatlakozott Oroszországhoz. A Newsru.com orosz hírportál beszámolója szerint szó van egy kifejezetten a Krímbe irányuló orosz gázvezeték kialakításáról, a térség teljes energiaellátására képes hőerőmű is épülne, a közvetlen vasúti összeköttetés pedig Dél-Oroszországon keresztül valósulhatna meg. És igyekeznek megfelelő propagandával is növelni a csatlakozáspártiak számát: Vlagyimir Konsztantyinov, a szimferopoli parlament elnöke azt mondta, hogy orosz fennhatóság alatt a két és félszeresére vagy akár a négyszeresére nőhetne az állami alkalmazottak fizetése.

Amerika ellenzi a népszavazást

Az Egyesült Államok nem ismeri el a Krím félsziget Oroszországhoz csatlakozását, ha a régió lakosai így döntenének a március 16-i népszavazáson – hangsúlyozta Tony Blinken helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó. A CNN hírtévében kijelentette, hogy Oroszország fokozott nemzetközi nyomás alá kerül a krími népszavazás következtében. Emlékeztetett rá, hogy az eddigi szankciók életbe léptetésekor az amerikai elnök és az EU is jelezte, hogy csak az első lépések történtek meg. Barack Obama közölte, hogy a krími referendum sérti a nemzetközi jogot és az ukrán alkotmányt. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.