Szú Kjí: szeretnék elnök lenni
A Nobel-békedíjas ellenzéki vezető közölte, „nem lennék őszinte, ha nem ismerném el, hogy szeretnék elnök lenni”. Ezért kérni fogja a katonák által készített alkotmány módosítását, amely tiltja indulását, akinek hozzátartozója külföldi. Szú Kjí férje brit állampolgár volt, miként gyerekei most is azok.
2015-ben esedékesek a választások Mianmarban, ahol a katonai junta uralmát követően reformok kezdődtek, s a korábban bezárkózott ország nyitott a külvilág felé. Az egykori katonából lett elnök, Thein Sein „kvázi” civil kormánya az eltelt két év alatt politikai foglyok százait engedte ki a börtönből, engedélyezte a civil mozgalmakat, s elérte a nyugati szankciók többségének feloldását.
A davosi rendezésű WEF most háromnapos konferenciát tart Mianmar fővárosában több mint ötven ország mintegy 900 delegátusának részvételével. Ebből az alkalomból nyilatkozott Szú Kjí, aki elismerte, hogy nagyon nehéz elérni az alkotmány szövegének megváltoztatását, ugyanis a törvényhozás 75 százalékánál többen kell támogatniuk, márpedig a jelenlegi rendszerben 25 százalékuk katonatiszti minőségében választás nélkül kerül be. Egyébként is szükségesnek tartaná, hogy Mianmar valamennyi lakosa aktív részvevője legyen a reformfolyamatnak, mert csak így válnak visszafordíthatatlanná a változások.