Sztrájkba lépnek a román orvosok

Utcára vonultak csütörtökön a román egészségügyi dolgozók. Az ágazat alulfinanszírozottságának megszüntetését és első lépésként a gyakorló orvosok bérének megduplázását kérik.

A hónap végéig felváltva tiltakoznak az egészségügyi tárca és a pénzügyminisztérium előtt, októberben a kormány elé vonulnak, novemberben pedig általános sztrájkba lépnek a román orvosok, ha addig a kabinet nem ad kedvező választ a követeléseikre. Az utcai megmozduláson csütörtökön mintegy százötven személy vett részt, miután előző nap is tiltakoztak az egészségügyi minisztérium előtt.

Nem tudnak barátságosan elcsevegni a beteggel, ha három ember munkáját kell elvégezniük – mondják
orvossztrájk

Az ágazat összes jelentősebb szakszervezete a Román Orvosi Kamarával (CMR) összefogva fogalmazta meg a közös követeléslistát. – Az egészségügyi dolgozók koalíciója (CPS) kéri mindenekelőtt, hogy a kormány emelje a GDP hat százalékára az ágazat költségvetési részesedését a jelenlegi alig három százalékról. Másik fontos követelésünk, hogy a hatóságok hagyjanak fel az orvosok és ápolók befeketítésével. Nagyon sok minden megy rosszul az egészségügyben, ennek nagy része nem rajtunk múlik, mégis ránk mutogatnak – nyilatkozta lapunknak Gheorghe Borcea, a román orvoskamara (CMR) alelnöke.

A követelések között szerepel az általános fizetésemelés, de a megkérdezett szakszervezetiek közül egyik sem említett egy bizonyos százalékot. A többnyire ápolókat tömörítő Sanitas szakszervezet elnökhelyettese, Marius Sepi hangsúlyozta: a tárgyalásokon rugalmasak lesznek, de nem elégszenek meg politikai nyilatkozatokkal. – Csak olyasmit kérünk, ami a kormányprogramban is szerepel – fűzte hozzá.
Vasile Astarastoae orvoskamarai elnök szerint a koalíció valamennyi követeléséről lehet tárgyalni, az ágazat finanszírozásának növelését fokozatosan is elfogadhatónak tartják, de a rezidensek bérének a megkétszerezése nem halogatható. A fiatal orvosok ugyanis tömegesen emigrálnak az alacsony fizetés miatt. Az orvosi kamara adatai szerint az elmúlt hat évben 15 ezer orvos hagyta el Romániát.

– Kétszáz euróból Bukarestben nem lehet megélni. Szégyellem kimondani is, de csak azért vagyok még itt, mert él az édesanyám – mondta egy tüntető rezidensorvos.

A kamara úgy számol, hogy az idei évre 14, jövőre pedig mintegy 50 millió euró többletkiadást jelentene a rezidensek bérének megduplázása. Az összeg az egészségügyi költségvetés egy százalékának felel meg.

Az egészségügyi miniszter az utcán győzködte a tüntetőket, hogy a tárgyalások idejére függesszék fel tiltakozásukat. – Biztosak lehetnek abban, hogy hűen tolmácsolom követeléseiket a miniszterelnöknek. Én lennék a legboldogabb, ha több pénz jutna az egészségügyre – bizonygatta Eugen Nicolaescu. Majd közölte: Victor Ponta kormányfőtől máris felhatalmazást kapott, hogy tárgyaljon a béremelésekről a munka- és a pénzügyi tárcával.

– Húsz éve csak az ígérgetés van, elfogyott a türelmünk – reagált a miniszter szavaira az egyik tüntető. – Huszonöt éve dolgozom a szakmában, főnővér vagyok. Nálunk a gyermekpszichiátrián a legnagyobb ápolói fizetés bruttó 1400 lej (kb. 90 ezer forint). Pedig a problémás gyerekekkel nagyon nehéz, nekem elhiheti. Sok kollégának ráadásul késik a fizetése, mióta a kórházak átkerültek az önkormányzatokhoz – tette hozzá.

– Kötelező elvégezni évente legalább két szakmai továbbképzőt, de ezeknek a költségét saját zsebből álljuk, és hiába vagyunk jobban felkészültek, a javadalmazásunk nem nő ennek megfelelően – panaszolta egy másik tiltakozó. Kollégája az állások befagyasztását kérte számon a miniszteren. – Még a kivándorlás nyomán megüresedő állásokat sem töltik fel, a krónikus személyzethiány pedig megmérgezi az ápoló-páciens viszonyt. Nem tudok barátságosan elcsevegni a beteggel, ha három ember munkáját kell elvégeznem – mondta.

Leonard Barascu, a Sanitas elnöke félig-meddig gunyorosan azt nyilatkozta: a szakszervezetek folytatják a tiltakozó megmozdulást, már csak azért is, hogy nyomatékot adjanak a tárcavezetőnek, amikor meggyőződésük szerint teljes erőbedobással küzd majd a kormányülésen az egészségügy jobb finanszírozásáért. A szakszervezeti vezető egyúttal a páciensek megértését kérte a sztrájk idejére, mondván, az ágazat jobb finanszírozása és a bérek emelése az egészségügyi szolgáltatások javítását célozza.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.