Sztrájkok Európa-szerte, összecsapásokkal
Voltak munkabeszüntetések olasz, német és belga városokban is, miután Európa-szerte majd' negyven jelentős országos szakszervezeti központ is támogatásáról biztosította a munkanélküliség és a kormányok gazdasági megszorító intézkedései elleni demonstrációt.
Az ESZSZ még októberben adta ki felhívását, hogy november 14-e legyen akció- és szolidaritási nap Európában. A szövetség egyik képviselője, Judith Kirton-Darling a BBC-nek azzal indokolta a megmozdulást, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által szorgalmazott költségvetési konszolidáció miatt bevezetett megszorítások nem hoznak pozitív eredményt, nem oldják meg a válságot, ám növelik az egyenlőtlenséget, a munkanélküliséget, így a társadalom instabilitását.
Az Ibériai-félsziget két országában a tömegközlekedés kedd éjféltől leállt, a metrók, a vonatok, a repülőjáratok többsége nem indult el, iskolák és üzletek maradtak zárva. Délutánig a spanyol rendőrség 80 személy letartóztatásáról adott hírt, több tucat fő megsebesült. A madridi törvényhozás épületénél hajnalig tartó virrasztást terveznek. Spanyolországban idén ez már a második általános sztrájk volt, a szervezők szerint majd' 80 százalékos részvétellel.
A mentőcsomagot tavaly elfogadó Portugáliában Passos Coelho konzervatív kormánya ellen pedig már a harmadik munkabeszüntetés volt a szerdai, a tüntetők az EU-t, az IMF-t és az Európai Központi Bankot elutasító táblákkal meneteltek. Figyelemre méltó, hogy az egyik erős portugál szakszervezeti központ, az UGT nem csatlakozott a sztrájkfelhíváshoz, a részvételt tagjai belátására bízta. Az olasz Cisl és Uil szakszervezet szerint sem vezet a sztrájk eredményre, csak pénzt vesz el a dolgozóktól. Mégis Olaszország majd száz városában vonultak fel a Monti-kormány gazdasági megszorításai ellen. Rómában békésen indult a tüntetés, ám aztán az egyetemisták soraiban szélsőséges fiatalok is megjelentek, akik összecsaptak a rendőrséggel. Mint a Corriere della Sera jelentette, többórás utcai harc zajlott a római Tevere rakpartján. A rendőrség Torinóban, Milánóban, Genovában és Nápolyban is fellépett fel a diákok ellen.
Hazánkban kissé más a helyzet
A magyar szakszervezetek meglehetősen visszafogottan reagáltak az Európai Szakszervezeti Szövetség felhívására, amely sztrájkokra, demonstrációkra, szolidaritási akciókra szólította fel az érdekképviseleteket. A szövetségnek mind a hat konföderáció a tagja, ám közülük csak ketten szenteltek némi figyelmet a szerdai akciónak: a Liga honlapján videoüzenetben biztosítja szolidaritásáról a kontinens több országában sztrájkoló munkavállalókat, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége pedig közleményben fogalmazza meg, hogy „elég a megszorításokból”.
Egyes források szerint a távolságtartás oka, hogy az ESZSZ-nek sok tekintetben a magyar kormányéhoz hasonló a retorikája, az pedig elég furcsa lenne, ha a hazai szakszervezetek is a nemzetközi pénzvilág vagy a nagytőke ellen tiltakoznának. Sokak meggyőződése ugyanis: Magyarországot a kabinet elhibázott gazdaságpolitikája sodorta még súlyosabb válságba.