Sztrájkok Európa-szerte, összecsapásokkal

A megszorítások ellen tüntetők szerdán összecsaptak a rendőrséggel Athénban, Madridban, Barcelonában, Rómában, Torinóban és Marseille-ben is. Becslések szerint több millióan, munkások, alkalmazottak, diákok tartottak az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) felhívására az unió 23 országának nagyvárosaiban tiltakozó felvonulásokat, amelyek Spanyolországban és Portugáliában általános sztrájkkal is párosultak.

Voltak munkabeszüntetések olasz, német és belga városokban is, miután Európa-szerte majd' negyven jelentős országos szakszervezeti központ is támogatásáról biztosította a munkanélküliség és a kormányok gazdasági megszorító intézkedései elleni demonstrációt.

Hoppon maradt utas a brüsszeli vasútállomáson
A passenger waits on an empty platform at the Thalys high-speed train terminal at Brussels Midi/Zuid rail station during an European strike November 14, 2012. Millions of workers joined strikes across southern Europe on Wednesday to protest against spending cuts and tax hikes that trade unions say have brought misery and deepened the region's economic crisis. REUTERS/Yves Herman (BELGIUM - Tags: POLITICS CIVIL UNREST BUSINESS EMPLOYMENT TRANSPORT TPX IMAGES OF THE DAY)

Az ESZSZ még októberben adta ki felhívását, hogy november 14-e legyen akció- és szolidaritási nap Európában. A szövetség egyik képviselője, Judith Kirton-Darling a BBC-nek azzal indokolta a megmozdulást, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által szorgalmazott költségvetési konszolidáció miatt bevezetett megszorítások nem hoznak pozitív eredményt, nem oldják meg a válságot, ám növelik az egyenlőtlenséget, a munkanélküliséget, így a társadalom instabilitását.

Az Ibériai-félsziget két országában a tömegközlekedés kedd éjféltől leállt, a metrók, a vonatok, a repülőjáratok többsége nem indult el, iskolák és üzletek maradtak zárva. Délutánig a spanyol rendőrség 80 személy letartóztatásáról adott hírt, több tucat fő megsebesült. A madridi törvényhozás épületénél hajnalig tartó virrasztást terveznek. Spanyolországban idén ez már a második általános sztrájk volt, a szervezők szerint majd' 80 százalékos részvétellel.

A mentőcsomagot tavaly elfogadó Portugáliában Passos Coelho konzervatív kormánya ellen pedig már a harmadik munkabeszüntetés volt a szerdai, a tüntetők az EU-t, az IMF-t és az Európai Központi Bankot elutasító táblákkal meneteltek. Figyelemre méltó, hogy az egyik erős portugál szakszervezeti központ, az UGT nem csatlakozott a sztrájkfelhíváshoz, a részvételt tagjai belátására bízta. Az olasz Cisl és Uil szakszervezet szerint sem vezet a sztrájk eredményre, csak pénzt vesz el a dolgozóktól. Mégis Olaszország majd száz városában vonultak fel a Monti-kormány gazdasági megszorításai ellen. Rómában békésen indult a tüntetés, ám aztán az egyetemisták soraiban szélsőséges fiatalok is megjelentek, akik összecsaptak a rendőrséggel. Mint a Corriere della Sera jelentette, többórás utcai harc zajlott a római Tevere rakpartján. A rendőrség Torinóban, Milánóban, Genovában és Nápolyban is fellépett fel a diákok ellen.

Hazánkban kissé más a helyzet

A magyar szakszervezetek meglehetősen visszafogottan reagáltak az Európai Szakszervezeti Szövetség felhívására, amely sztrájkokra, demonstrációkra, szolidaritási akciókra szólította fel az érdekképviseleteket. A szövetségnek mind a hat konföderáció a tagja, ám közülük csak ketten szenteltek némi figyelmet a szerdai akciónak: a Liga honlapján videoüzenetben biztosítja szolidaritásáról a kontinens több országában sztrájkoló munkavállalókat, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége pedig közleményben fogalmazza meg, hogy „elég a megszorításokból”.

Egyes források szerint a távolságtartás oka, hogy az ESZSZ-nek sok tekintetben a magyar kormányéhoz hasonló a retorikája, az pedig elég furcsa lenne, ha a hazai szakszervezetek is a nemzetközi pénzvilág vagy a nagytőke ellen tiltakoznának. Sokak meggyőződése ugyanis: Magyarországot a kabinet elhibázott gazdaságpolitikája sodorta még súlyosabb válságba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.